Още преди предстоящата 16-та среща на върха на държавите от БРИКС, която се провежда от 22 до 24 октомври в Казан, Русия, основната тема, която се обсъжда е разширяването на алианса. Всъщност, от миналата година икономическият блок от петчленен, се превърна в блок от девет страни, а срещата на върха, която започва утре, ще бъде първата по рода си на разширения състав. По време на тази среща ще бъдат взети ключови решения за бъдещето на общността, пише Time News.

За малко БРИКС можеше вече да има и 11 държави-членки, но Саудитска Арабия и Аржентина отказаха поканите миналата година. На този фон периодично се появява информация, че се водят все по-активни преговори със Сърбия и Турция.

Колкото до срещата на върха, тя ще се съсредоточи върху теми като дедоларизацията, нови търговски споразумения и употребата на местни валути за трансгранични транзакции. С особено голям интерес се очаква въпросът за по-нататъшното разширяване да доминира в дискусиите, тъй като 47 държави са изразили интерес да се присъединят към БРИКС. От тях 25 са подали официална молба, а други 22 са проявили неофициален интерес.

Турция е готова да се откаже от влизане в БРИКС при приемане в ЕС

Турция е готова да се откаже от влизане в БРИКС при приемане в ЕС

Дипломация в ход или просто думи?

Докладите показват, че след срещата на върха БРИКС може да се разрасне до 20 члена, като се добавят цели 11 нови държави. Тези нови членове обаче ще имат по-малко права от сегашните 9 и може да не участват в ключови процеси по вземане на решения. Високопоставен служител твърди, че тези нови членове вероятно ще бъдат "асоциирани партньори с ограничено влияние", което ще е първият подобен случай в историята на съюза.

Снимка 631167

Източник: EPA/БГНЕС

Точните подробности за това разширяване все още са неясни. При толкова много кандидати изборът на 11 нови членове ще бъде сложен процес, което прави тази среща на върха изключително важна за оформянето на бъдещето на блока.

Ще има ли БРИКС единна валута?

Проектът за единна валута на БРИКС, който Москва предложи през 2022 г., обещавайки да сложи край на "хегемонията на долара", изглежда остава на заден план. Миналият петък руският президент Владимир Путин заяви пред представители на медиите от икономическия блок, че към момента "въвеждането на единна валута на ниво блок не се обмисля, тъй като страните от БРИКС не са готови за това".

Припомняме, че Путин обяви намерението си да създаде "международна резервна валута" на базата на кошницата от валути на БРИКС през юни 2022 година. Според него обаче "проектът не е узрял".

"Икономиките по своята структура, от гледна точка на ефективност, те трябва да бъдат приблизително равни, в противен случай ще се сблъскаме със същите проблеми, които възникнаха в Европейския съюз", заяви Владимир Путин, цитиран първо от Интерфакс, а впоследствие и от повечето световни агенции.

Той добави, че вместо единна валута, днес Русия сега предлага да се търгува в национални валути, да се използват електронни инструменти  и да се създаде аналог на SWIFT - глобална платежна система, алтернатива на долара.

Промяна в начина на финансиране: В каква валута ще отпуска кредити банката на БРИКС

Промяна в начина на финансиране: В каква валута ще отпуска кредити банката на БРИКС

Подготвя се обща платежна система на страните от икономическата организация