Турция е готова да се откаже от влизане в икономическата организация БРИКС ако бъде приета в Европейския съюз. Това заяви турският външен министър Хакан Фидан, цитиран от международните агенции. По думите му Анкара иска да диверсифицира своите възможности по отношение на глобалните съюзи, като именно членството в ЕС е дългогодишната амбиция на страната.

Основан през 2006 година, алиансът БРИКС първоначално включва Русия, Бразилия, Индия и Китай. Южна Африка се присъедини през 2010 г. Наскоро организацията се разшири още, включвайки Иран, Египет, Етиопия и ОАЕ. В момента се председателства от Москва.

Снимка 622886

Източник: iStock

"Турция действаше според добрите си намерения по отношение на амбициите си за пълноправно членство в ЕС, откакто подаде молба за присъединяване към блока през 1987 година, но след това преговорите бяха в застой. Сега Анкара разглежда други възможности, като БРИКС и Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия (АСЕАН)", коментира Фидан, цитиран от Anadolu.

Турция официално е поискала да се присъедини към БРИКС

Официално: съседка на България е поискала да стане част от БРИКС

След като членството на страната в ЕС не се получава, тя вече има други цели

Турският дипломат подчертава, че ако икономическа интеграция на Турция с Европейския съюз беше увенчана и с членство, което сега е само на ниво Митнически съюз, може би страната нямаше да е в колебание накъде да поеме.

След като преговорите за присъединяването на Турция към Европейския съюз забуксуваха все по-тежко по време на управлението на Реджеп Таип Ердоган, днес Анкара явно смята, че геополитическият център се измества от развитите икономики.

Според очакванията ново разширяване на БРИКС може да се обсъди по време на срещата на върха в Казан, Русия, която ще се проведе между 22 и 24 октомври. Очаква се интерес за присъединяване да проявят и Малайзия, Тайланд и Азербайджан.

Към днешна дата организацията представлява около 40% от световното население и повече от една четвърт от световния брутен вътрешен продукт (БВП), като този брой навярно ще нараства.

Колко държави са готови да приемат новата платежна система на БРИКС

Колко държави са готови да приемат новата платежна система на БРИКС

Ще има ли наистина алтернатива на SWIFT?