Индийските власти не харесват идеята икономическата организация БРИКС да се превърне в коалиция от противници на САЩ и долара, в която Русия и Китай основно да "задават тона". За това пише Bloomberg, като се позовава на индийски високопоставени служители, запознати с въпроса.

В материала се казва в тази връзка, че страната се противопоставя на по-нататъшното разширяване на организацията, а подходът й се подкрепя от други две основателки на БРИКС - Бразилия и ЮАР.

Освен това, посочената инициатива напълно се отхвърля от Обединените арабски емирства (ОАЕ) - които се присъединиха към асоциацията от началото на годината, и имат много добри отношения със Запада.

Промяна в начина на финансиране: В каква валута ще отпуска кредити банката на БРИКС

Промяна в начина на финансиране: В каква валута ще отпуска кредити банката на БРИКС

Подготвя се обща платежна система на страните от икономическата организация

За отказа на мнозинството от страните от БРИКС да се борят с хегемонията на долара в световен мащаб свидетелства и фактът, че при срещата на финансовите министри с ръководителите на централните банки на страните от БРИКС - която се проведе в Москва в навечерието на срещата "на върха" в Казан - не участваха финансовите министри на Китай, Индия и ЮАР.

Директор на Центъра за европейски изследвания към Китайския народен университет в Пекин, Уанг Иуей отбелязва, че идеята на Русия за международни разплащания, заобикалящи долара, изглежда твърде амбициозна дори за Китай.

Освен това, останалите страни от БРИКС не са подложени на санкции от Запада, така че нямат мотивация да прекрояват изцяло световния (финансов) ред.

Малайзия официално поиска да се присъедини към БРИКС

Още една държава официално поиска да се присъедини към БРИКС, населението й е 33 млн. човека

Заявлението е изпратено до председателстващата сега икономическата организация, Русия

В началото на тази година икономическата организация БРИКС - включваща страните основателки Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР - се разшири с още 4 държави: Египет, Иран, Етиопия и ОАЕ. Към средата на годината, а и сега има още около 30 кандидати, които искат да се присъединят към БРИКС с един или друг статут. "Известия" получи през юни техния пълен списък от делегация на една от страните от БРИКС.

Списъкът включва(ше): Алжир, Азербайджан, Бангладеш, Бахрейн, Беларус, Боливия, Венецуела, Хондурас, Виетнам, Зимбабве, Индонезия, Казахстан, Куба, Кувейт, Мароко, Никарагуа, Нигерия, Палестина (може да се присъедини като държава-наблюдател или партньор в диалога), Пакистан, Сенегал, Сирия, Тайланд, Турция, Уганда, Чад, Шри Ланка, Екваториална Гвинея, Еритрея и Южен Судан.

След средата на годината досега официални заявки за присъединяване към БРИКС подадоха Малайзия, Азербайджан и Турция.

Актуалният списък на страните, които имат желание да се присъединят към БРИКС

Актуалният списък на страните, които имат желание да се присъединят към БРИКС

Те вече достигат 29 - кои са основните критерии за присъединяване към икономическата организация