Кои са най-желаните и най-търсените позиции в ИТ сектора у нас, реално ли са заплатени или пазарът е свидетел на "балон", който предстои да се спука? На тези и други въпроси отговаря основателят и изпълнителен директор на Noble Hire Георги Иванов в предаването Money.bg по телевизия Bulgaria On Air.
Проучване на компанията му сред позиционираните у нас ИТ компании показва, че за период от една година заплатите в сектора са нараснали с между 25 и 50 процента.
Заплатите - между 5000 и 15 000 лева месечно
"Забелязваме сериозен ръст от средно 25 процента на заплатите сред почти всички позиции в сектора, като основната причина за това е гладът за кадри в индустрията. В София конкретно има заплати от над 10 000 лева и дори до 15 000 лева на месец", заяви Иванов.
Около 5400 лева нето е средната месечна заплата в ИТ сектора в България тази година, като прогнозата е догодина тя да нарасне. Заплатите са високи както в международните компании на българския пазар, така и сред българските.
Стартовата заплата за младши служители в София е около 1200-1500 лева, като приблизително на всеки шест месеца тя може да се покачва с около 500-600 лева в процеса на набиране на опит.
Кои са най-търсените позиции?
Едни от най-търсените позиции в сектора са т. нар. лийд позиции, както и всички свързани с програмиране и техническа част. Лидери са Java и JavaScript, а все по-голям интерес се забелязва и към секюрити позициите и за продуктови мениджъри.
През последните години у нас в ИТ индустрията има все повече жени и нарастването продължава.
"България е лидер в Европа по този показател и имаме страхотни специалисти дами в сектора", коментира експертът.
Има ли "балон" и може ли да се спука?
Два са вариантите. Първият е "балонът" да се спука и да наблюдаваме фалити на международни и български фирми от ИТ сектора, което да доведе до спиране на ръста в заплащането или дори до леко намалявене. Вторият и по-вероятен, според Георги Иванов, вариант е индустрията да продължи да бележи подем.
"Особено в България, където имаме много добър продуктов бекраунд, и сме все по-добре позиционирани, вярвам, че ИТ секторът ще продължи да расте и да е във все по-добра позиция", подчертава Иванов.
Експертът коментира и наемането на украинци в български ИТ компании след началото на войната. По думите му темповете на това са слаби, защото по-голямата част от представителите на българските ИТ компании предпочитат да наемат българи, най-вече заради езиковата бариера
В ИТ индустрията у нас работят между 50 и 60 000 души.
test-phone
на 20.12.2022 в 12:43:04 #3Не наемат украинци, защото тея искат 10000 ама в евро. Как да плащат иначе високите наеми ...
draci
на 08.12.2022 в 12:11:45 #2И поне да я беше сресал малко тая брада като ще те дават по телевизията, не да приличаш на току-що събудил се наркоман. Голям зор да заприлича на другата икона на некъпаните - Божо с вечно немитата коса.
draci
на 08.12.2022 в 12:01:32 #1Няма да забравя как този през 2020 пишеше сърцераздирателни постове във ФБ как не бил подкрепил протеста на грантаджиите, защото, видиш ли, го било страх от Бойко. Но сега набрал смелост и вече гордо може и той да заяви "#УСТАФКА". А грантаджийският планктон го аплодира - браво, колко си смел да говориш против правителството, не всеки го може това... Баси жалките комсомолчета...