„Замразените цени на горивата ще са за сметка на бюджета", предупреждава от първата си страница „Сега"
Държавата смята да сключи споразумение с петролната компания "ЛУКойл България" за едномесечно замразяване на цените на горивата, като поеме част от разходите на компанията. Това стана ясно от изявление на премиера Борисов, който представи сделката като добра за данъкоплатците, без да обясни с колко ще се натовари бюджетът. Става дума поне за 100 милиона лева. Ангажиментът на държавата към "ЛУКойл" няма да е за месец, а дългосрочен.

-----

Борисов обоснова сделката, която вероятно утре ще стане факт, със собствената си загриженост за фиска. В интервю за ТВ 7 той представи бюджета на държавата като напълно зависим от данъчните постъпления на "ЛУКойл". Борисов обяви, че ако Бургаската рафинерия излезе за четири месеца в планов ремонт, на което има право по закон, приходите в хазната веднага ще паднат с 2 млрд. лв. и сметките на финансовия министър Дянков ще се провалят. Той се похвали, че личната му намеса вече дава ефект върху цената на горивата. След като предишни дни твърдеше, че "нищо не може да направи" и че цените зависят от международните пазари и събития като военните действия в Либия, вчера обяви: "След срещата при мен цените паднаха с 6 стотинки".

Думите на Борисов за изключителната важност на петролната компания са в удивителен синхрон с позицията на "ЛУКойл", изразена в "отворено писмо" до министъра на икономиката, което се появи вчера като платена публикация в някои медии. Там се казва, че "групата "ЛУКойл" е най-големият инвеститор в България" и че от началото на годината тя е "реализирала" 40% от данъчните постъпления в хазната. Но в същото писмо се признава, че основният актив на групата - петролната рафинерия в Бургас, през последните 2 години работи на загуба.
Още от статията на „Сега"

„Разнобой за Либия", четем от първата страница на „Стандарт"
Разнобой за Либия разклати натовските съюзници. Докато Англия, Франция и САЩ пращат самолети срещу Кадафи, Германия и Турция са скептични за операцията. Вече трети ден Алиансът умува дали да се ангажира с бомбардировките в Джамахирията. Категоричният отказ на Анкара да участва засега проваля опитите НАТО да поведе командването на коалицията срещу диктатора.  Външните министри на Евросъюза също нямат единна позиция за започналата атака. Споровете са как да продължи операцията "Одисея Зора" и каква е крайната й цел. "Не се стремим към свалянето или ликвидирането на Кадафи", обявиха от Вашингтон и Лондон.

Като знак за разколебаване на съюзниците се прие спирането на въздушните удари през деня вчера. Британски бомбардировачи пък отказаха да хвърлят бомби заради страх от цивилни жертви.
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"

„КЗК намали глобите за нелоялна конкуренция", съобщава от първата си страница „Дневник"
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) намали от вчера глобите за нелоялна конкуренция. Вместо върху оборота на компаниите нарушители санкциите вече ще се изчисляват като процент от нетните им приходи* за последната финансова година. Освен че пада базата, върху която ще се изчисляват, глобите намаляват и като размер и вече няма да са до 10%, а до 8%.

За първи път се въвежда категоризация на санкцията - за леки, средни и особено тежки нарушения. При леките глобата е до 2% от нетните приходи, за средните - до 5 на сто, а за тежките ще стига и до 8%. Ако компанията няма нетни приходи за последната си година (нова фирма е или е замразила дейността си след извършване на нарушението), са предвидени глоби в твърди суми - до 10 000 лв. при леки нарушения, до 30 000 лв. при средни и до 50 000 лв. при тежки нарушения.

Промените в методиката за определяне на санкциите на КЗК не засягат глобите в сферата на антитръстовото законодателство. При забранени споразумения, картели и злоупотреба с монопол компаниите ще се санкционират с до 10% от оборота им. В тази сфера вече действа и категоризация на санкциите в зависимост от тежестта на нарушението.

Санкции за нелоялна конкуренция се прилагат в случаите, когато компаниите се опитват да привлекат клиенти на конкурентите си чрез непазарни методи - заблуждаваща реклама, имитации на марки и дейности, нерегламентирани промоции и т.н.
Още от статията на „Дневник"

„Парното само на равни вноски", информира от първата си страница „Монитор"
Въвеждането на задължително плащане на парното на 12 равни месечни вноски и изравнителна тринайста сметка искат от „Топлофикация София". Равните месечни вноски ще се определят като една дванадесета част от сметките за предходния отоплителен сезон. Това се посочва в предложените оздравителни мерки на дружеството. Те бяха разгледани от комисията по инженерна инфраструктура на Столичния общински съвет, съобщи БТА. Предложението на дружеството е направено пред Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, което може да инициира законодателна промяна на Закона за енергетика.

По думите на председателя на съвета на директорите Любомир Параланов по този начин ще се облекчи и планира бюджетът на всеки един от абонатите, като предложенията имат подкрепата от страна на заинтересованите страни. Параланов обясни, че в началото на лятото заедно с отчитането на потребената топлоенергия на всеки от абонатите ще се раздадат материали, които ще дават информация как да се избегнат високите сметки.

Другите законодателни промени, които искат от дружеството, са топлинните счетоводители сами да събират сумите за разпределение на топлинната енергия, а не „Топлофикация София" да им плаща цялата сума за разпределение, които не е събрало в пълен размер от абонатите. От топлофикацията искат още да имат възможност да спират топлоснабдяването на сгради, в които повече от две трети от абонатите са длъжници. Както и да се криминализира кражбата на топлинна енергия от вътрешните инсталации. Друга крута мярка, за която настоява столичната топлофикация, е да се върне бързото производство, при което абонатите могат да бъдат осъдени само срещу фактура за неплатена сметка.
Още от статията на „Монитор"

"ЕС се обедини за стрес тестовете на АЕЦ, кани и съседите да се присъединят", съобщава от първата си страница „Класа"
Изпитанията за устойчивост на европейските АЕЦ вероятно ще започнат през следващата година, а до края на тази ще са ясни критериите, каза вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след извънредно заседание на Съвета по енергетика в Брюксел. Срещата бе предизвикана от катастрофалните събития в Япония от 11 март, когато след земетресение и предизвикано от него цунами от строя излезе АЕЦ „Фукушима 1". Централата бе почти разрушена, а реакторите й излъчиха радиоактивни газове, които продължават и досега.

Първа за изпитания по сигурността заговори Австрия, а вчера Франция се съгласи да подложи на стрес тестове всички 58 атомни централи на своя територия. В страните от ЕС ядрените централи са общо 143.

Очакваме изпитанията да бъдат задължителни за всички страни, а резултатите от тях да бъдат напълно прозрачни, уточни Трайков, цитиран от БТА. Според него тестовете за устойчивост са в интерес на България, тъй като реакторите в АЕЦ „Козлодуй" отговарят на най-високите стандарти.

ЕС ще покани страните, с които граничи, да се включат в стрес тестовете на атомните централи, каза еврокомисарят Гюнтер Йотингер. Той обясни, че експерти на ЕК ще изготвят през следващите седмици списък с параметрите, за които ще се проверяват централите.

Българските реактори в АЕЦ „Козлодуй" имат четиристепенна защита. Проверки ще се правят основно на системите за охлаждане на блоковете, защитата от човешка грешка, аварийната готовност, възрастта на инсталациите, защитата от наводнения и сеизмична активност, обясни министърът.

Министрите и на другите страни от ЕС също се обединиха в предложението да се включат и други страни в изпитанията. Представители на Литва и Латвия са поставили остро въпроса за ядрени проекти в Русия и Беларус, а Кипър и Гърция твърдо са се възпротивили на начина, по който Турция планира да строи нови АЕЦ на брега на Средиземно море, на 60 км от кипърския бряг.
Още от статията на „Класа"

„Държавата се готви да реже парите на протестиращите фермери", съобщава „Сега"
Часове след като стотици земеделци преминаха с трактори по улиците на Луковит, Стара Загора, Пловдивско, Велико Търново и други градове с транспаранти "Искаме министър на земеделието!" и "Министър Найденов - вън!", държавата отговори със закана да реже субсидиите за земя.

Аграрният министър Мирослав Найденов и вицепремиерът Симеон Дянков обявиха по обяд, че зърнопроизводителите отказват да се видят с тях, а двамата имали редица въпроси към протестиращите. Финансист №1 запита какво се случва, след като определени сектори са регистрирали свръхпечалба през т. г. и също трябва да получат милиони левове субсидии, а цената на хляба расте. Секунди след това Дянков отсече, че трябва да се помисли за регламент, който да подпомага разпределението на пари между всички сектори в земеделието.

Далеч по-конкретен бе Мирослав Найденов, който даде да се разбере, че се обмисля секторите, които завършват годината с големи печалби, като производителите на пшеница, да получават по-малки субсидии за сметка на животновъдите, които едва формират приходи. Министърът подчерта, че 3.4% от зърнопроизводителите усвояват 78% от евросубсидиите за земя. От 1 млрд. лв. помощи за миналата година 300 млн. лв. са от хазната, а останалите са от ЕС. "Ние искаме да седнем да разговаряме и на базата на тези разговори да очертаем регламентите и за 2012 г.", настоя Найденов.

Междувременно лидерът на ДСБ Иван Костов обяви, че фирми взимат лъвски пай от субсидиите на ЕС, и спомена "Октопод". "Сега" многократно е описвал дружеството "Октопод инвест холдинг", което обработва над 800 000 дка земя от Варна до Видин.
Още от статията на „Сега"

„Държавата дава рамо за инвестиции над 10 млн.", информира „Стандарт"
Държавата ще подпомага инвестиции на стойност над 10 млн. лв. Изискванията към инвеститорите клас А може да бъдат намалени, каза депутатът от ГЕРБ Николай Коцев. Сегашното изискване за инвестиции за над 100 млн. лв. може да бъде намалено до 10-15 млн. лв. за предприемачите от Северозападния регион, каза Коцев. Така и по-малкият бизнес ще може да ползва предимствата за купуване на държавни имоти без търг. Освен това държавата ще може да изгражда необходимата за инвестицията инфраструктура като нов път или достъп до електрическата и газопреносната мрежа на страната. За да няма дискриминация между фирмите в различните части на страната обаче, при обсъждането на намалението на прага за инвеститор клас А ще се помисли за евентуалното му повсеместно понижаване, обясниха източници на "Стандарт". Така ще се облекчат инвестициите в цялата страна, а не само в най-бедния Северозападен регион на страната. Същевременно стана ясно, че финансовият министър Симеон Дянков вече е разписал конкретни суми, с които да се помогне на Северозапада. Всички мерки, с които ще се даде рамо на бизнеса в най-бедния край, министърът ще обяви при посещението си във Враца на 28 март. В момента работни групи доуточняват всички искания до Дянков, сред които е и т.нар. данъчна ваканция за големите предприемачи. Най-вероятно обаче подобни преференции за определени региони и сектори няма да има, тъй като финансовият министър категорично се обяви против диференцираното облагане.
Още от статията на „Стандарт"

"Цените на водата - петдесет, четири или една?", пита „Дневник"
В България в момента работят 51 ВиК дружества с 51 различни цени на водата. Работят по правило неефективно, а цените на водата, определяни от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, не стигат за всички необходими инвестиции в сектора.

Няма пари дори за подмяна на архаичната водопроводна мрежа, разливаща над 60% от питейната вода в земята, камо ли за строителство на нови язовири за питейна вода, които да прекратят ежегодните водни режими в някои райони.

Управлението на водите пък е парцелирано между 5 министерства - на околната среда, на икономиката, на регионалното развитие, на земеделието и на здравеопазването, няколко агенции и множество общини - собственици на ВиК дружества. Очевидно е, че нещата трябва да се променят и тъкмо това е целта на подготвяната стратегия за управление на водите в България по поръчка на министерството на околната среда.

По договор документът, поверен на частния консорциум "Водна стратегия 2010", трябва да е готов до края на септември тази година. Консултантът обаче вече е готов с концепцията за управление и тя вече е пусната за съгласуване от заинтересуваните министерства.
Какво предлагат консултантите?
По информация на в. "24 часа" един от предложените варианти е да се създаде единен държавен воден фонд, в който да постъпват пари от сметките за вода на гражданите. Идеята е с поетапно повишаване на цените на водата до 2035 г. фондът да натрупа над 50 млрд. лева - сума, предостатъчна за строителството на планираните язовири, липсващите пречиствателни станции за каналните води на градовете и др.

Управлението на водите пък ще бъде поверено на 4 регионални водни компании, съвпадащи с настоящите басейнови дирекции. Цените в този случай ще бъдат образувани на басейнов принцип и ще са 4 за цялата страна, гласи предложението. То предвижда също новото ценообразуване да влезе в сила от 2013 г. и най-висока да е цената в Дунавския район - 2.90 лв. за куб. метър.

Толкова висока цена в момента няма никъде в България. От екоминистерството не обясниха как е направена сметката. От ведомството коментираха, че в момента цените на водата са твърде ниски, за да позволят инвестиции в липсващата инфраструктура и модернизация на съществуващата.
Още от статията на „Дневник"

„Следят дизеловите локомотиви с GPS", предупреждава „Монитор"
До две седмици всички дизелови локомотиви у нас ще бъдат оборудвани с GPS проследяване и вече нито един машинист няма да казва, че локомотивът е отсъствал два часа, защото е бил на маневри или се е наложило да спре на тайно място в междугарието. Това съобщи за „Монитор" министърът на транспорта Александър Цветков дни след като служители на компанията бяха заловени да крадат нафта с професионални похвати и при стройна организация. Няма вариант, в който тази престъпна дейност да е толкова добре разработена, а това да е неизвестно на преките ръководители, коментира министърът. Той допълни, че когато синдикатите в една компания заплашват цялата страна със стачка, добре е като защитници на правата на служителите да участват и в правилното управление на железниците, за да не излезе, че докато едни крадат постоянно отвътре, държавата е длъжна да плаща за това безобразие.

Обществената поръчка за доставката на GPS-ите е приключила успешно, заповедта за покупката им е подписана и данните от тях ще се следят ежедневно, категоричен бе министърът. Като се вземе предвид сегашният обем на кражбите на горива, парите за GPS-ите ще се избият за седмица, коментира Цветков. Той допълни, че тази мярка е била заложена в стратегията за реформа в железницата и всеки служител, за когото се докаже, че е участвал в престъпна схема или я е подпомагал, ще бъде уволнен. С това са съгласни и синдикатите, потвърди министърът. Тепърва предстои да бъде направен цялостен одит в БДЖ за работата на всеки отдел, начина на избор на
Още от статията на „Монитор"

„Не трябва да се свързва ръстът на петрола с цените на храните", казва в интервю за „Класа" проф. Гарабед Минасян, Институт за икономически изследвания при БАН
Проф. Минасян, какви ще бъдат последиците за българската икономика от конфликта в Либия?
- Мисля, че не бива да преувеличаваме нещата по отношение на въздействието на войната в Либия върху нашия живот. Съвсем неотдавна преминахме през етап на много по-активна намеса във военните действия, имам предвид Ирак, където проблемът бе много по-голям, но там съществуваха много по-сериозни финансово-кредитни взаимоотношения. Имам предвид, че нашите вземания се оценяваха на около 1,7 млрд. долара, от които успяхме да получим едва 300 млн. долара. С Либия нямаме такъв тип взаимоотношения. Действително тази държава се намира по-близо до нас, но такова е положението и с цяла Европа и ако говорим за бежанска вълна, либийците много повече ще предпочетат Западна Европа, отколкото България. Мисля си, че ние ще успеем да опазим все пак нашите граници. Търговските ни отношения с Либия и арабския свят са по-скоро символични - в порядъка на 4%-5% с всички африкански държави. Така че в това отношение едва ли може да очакваме кой знае какво влошаване.

Но и Либия има финансов дълг към България.
- Колкото до вземанията ни от Либия, преди те се оценяваха на около 50-60 млн. долара, сега правителството не дава ясни индикации за състоянието на този дълг. По време на конфликта с нашите медици по някакъв начин се засенчи въпросът за всички тези взимания. За мен лично остава неясно дали все още имаме някакви вземания от Либия, или просто те са зачеркнати.

А как ще повлияе конфликтът върху цените на петрола?
- Малко е наивно да мислим, че това, което се случва в Либия, ще повлияе на световните цени на нефта. Напрежението в ценовите структури се забеляза още преди да започнат военните действия в арабската държава. Може би по някакъв начин не толкова икономически, колкото от страх и презапасяване, може да се говори за някакъв натиск върху цените на течните горива от страна на либийския конфликт. Независимо че в Ирак се водиха много по-сериозни военни действия, петролът продължаваше да се добива и е въпрос на живот и смърт за тези, които са ангажирани в този бизнес. В Либия е по същия начин и ако има затруднения при добива на петрол, те няма да продължат кой знае колко дълго, още повече че там няма чуждо военно присъствие. Лично моят по-трезв поглед ми подсказва, че въздействията върху икономиката на България няма да бъдат кой знае колко съществени.

Но е факт, че цената на петрола драстично скочи, в същото време премиерът Бойко Борисов предложи да се въведе едномесечен мораториум върху горните цени на горивата. Ще има ли ефект такава мярка?
- Това е нещо, което аз не разбирам. Такъв тип ограничаване - административна намеса върху динамиката на цените, в миналото сме имали възможност като страна и народ многократно да изпитаме, но никога не е имало успех. Това, което трябва да се направи, е да се осигури отсъствие на монополен диктат - това трябва да направи правителството, а не да въвежда такъв тип ограничения. Ако има натиск върху цените, то трябва да се изследва въздействието на различните фактори, които го обуславят, и ако има обективни условия за увеличение на цената на един или друг продукт, т.е. за изменение на относителните цени, то така или иначе ще стане. Бих казал, че има недостатъчно добре обмислена административна намеса върху ценовата динамика. Ако има обективни условия за увеличаване на цените на петрола, ние няма как да ги спрем. Но изкушението е прекалено голямо и от него са страдали всички наши политици. Това изкушение - като Дядо Мраз да покажем колко много се грижим за хората, които управляваме и които са ни издигнали на високи постове. Това, което трябва да направи правителството, е достатъчно ясно да обясни характера на нещата, а то сякаш не го прави.
Още от интервюто на „Класа"