От комерсиален провал до нова надежда на военновъздушните сили - този впечатляващ път изглежда ще извърви руският изтребител МиГ-35. Машината, която е мащабно подобрена версия на използвания и от нашите ВВС МиГ-29 спешно се вкарва в производство, след като години наред никой нито в родината ѝ, нито в чужбина искаше и да чуе за нея, пише Breaking Defense, като се позовава на свои източници.
Причината е много проста - във войната с Украйна Русия губи бойни самолети и трябва да ги заменя възможно най-бързо с нови. МиГ-35 е по-прост за производство и по-евтин от големите Су-30СМ и Су-35, а поне според конструкторите си се доближава до техните възможности.
В авиационната промишленост обаче нищо не става с магическа пръчка и рязкото ускоряване на програмата няма да е лесно.
Лошо начало
Работата по МиГ-35 започва преди повече от 20 години, като първоначално целта е да се създаде експортен изтребител на базата на МиГ-29М2. След редица промени в програмата, през 2017 г. е представена чисто нова машина, която надгражда палубния МиГ-29КР.
Първата поръчка за руските ВВС дойде през същата година - за 24 самолета, като обаче според източниците на Breaking Defense по-малко от 10 са реално доставените до момента. Нямаше и абсолютно никакъв интерес към самолета от чужди държави - дали заради възприятието, че разработената през 70-те платформа на МиГ-29 вече е изчерпала възможностите си за развитие, дали заради наличието на множество други конкурентни модели.
През 2023 г. се появи информация, че Москва се опитва да върне интереса към самолета чрез участие на малкото налични бройки в мисии над Украйна, но от това не произтече нищо. Су-30 и Су-35 намират пазари в съюзните на Русия режими, докато МиГ-35 все още няма и една продажба зад граница.
Това е огромна ирония, тъй като предшественикът МиГ-29 е един от най-добре реализираните на пазара руски самолети, който даже е бил предлаган на вече обединена Германия като алтернатива на Eurofighter.
Шанс за обрат
Малко преди да напусне позицията си като ръководител на Обединената авиостроителна корпорация (ОАК), Юрий Слюсар потвърди, че най-новата версия на MiG-35, сега обозначена като "изтребител от поколение 4+++", ще е в пълномащабно производство още през 2025 г.
Според различни източници говорим за версия, която няма общо нито с първите прототипи, нито с предсерийните машини.
Като за двумоторен реактивен изтребител, МиГ-35 е относително компактен самолет - също както е и МиГ-29. Това намалява значително експлоатационните разходи, а освен това машините са много по-непретенциозни по отношение на летищата - все неща, които не могат да се кажат за произлезлите от Су-27 Су-30 и Су-35.
Украинските ВВС много добре показват през последните години колко важна е концепцията за "фронтови изтребител" и през XXI век. Техните МиГ-29, въоръжени с коректируеми авиобомби и самонасочващи се ракети, редовно тормозят руските сили с прецизни удари, а локациите на авиобазите им се менят непрекъснато.
Опитите руските ВВС да използват за тази цел Су-35 доведоха до много загуби на машини и пилоти - техните МиГ-29 са почти изцяло свалени от въоръжение. Сега с МиГ-35 руските ВВС биха могли да прилагат тактика, подобна на тази на врага.
Освен това, за разлика от МиГ-29, новият изтребител има по-голяма площ на крилото, което му дава по-голяма маневреност, по-големи възможности за носене на въоръжение и около 50% по-голям радиус на действие.
Най-големият плюс обаче е, че за първи път руските ВВС ще имат самолет, който може автоматично да обменя данни с други модели изтребители. В момента за някои мисии се налага снабден с мощен радар МиГ-31БМ да "води" останалите машини в ролята на своеобразен диспечер. Сега информацията от радара и другите сензор ще се изпраща автоматично. Това е нещо стандартно за западните изтребители, но е технологичен скок за руските.
Няма да е толкова лесно
Желанието на политическото ръководство може да се сблъска с реалността, отбелязва Breaking Defense. Конструкторското бюро на Микоян, за разлика от това на Сухой, от години има проблеми с експортните сделки, а и липсват твърде много успехи на родния пазар.
В резултат московският завод, който някога е "бълвал" МиГ-29, сега изглежда изоставен, а предсерийните бройки МиГ-35 се правят в много по-малка фабрика, която не може да се нагърби с мащабно производство.
Липсват целите вериги на доставка за подобно начинание - последните големи серии МиГ-29 са от преди началото на новия век. Буквално няма достатъчно работници, които да знаят как се прави такъв самолет - а така или иначе авиоиндустрията се сблъсква със сериозен недостиг на работна ръка.
Не само това, но даже и производството да започне, с цел намаляване на разходите няма да се внедрява модерният радар "Жук-А", а друга версия, която поне към момента не е ясно колко бързо може да бъде произведена.
Според запознати натискът за постигане на невъзможното и вкарването на "забравен" самолет в серийно производство може да и сред причините Юрий Слюсар да избере кариера в регионалната администрация. Какво ще свършат в Обединената авиостроителна корпорация ще видимо и с просто око над Украйна през тази година.
Striker
на 02.04.2025 в 10:20:20 #5Интересни опорки са спуснали от Профанова - да сравняваш най-продавания самолет в света Ф-16, с мужикистански ковчег, който никой не иска, дори Египет, Виетнам и подобните "велики" сили, съюзници на опиканото джудже от Кремлин, хахах! Само баби могат да ви се вържат, тавариши, не варвой
))
ddoko-doko
на 02.04.2025 в 09:12:03 #4iliev_72
на 02.04.2025 в 06:47:05 #3С някои малки редакции тази статии може да е за F-16 block 70
ddoko-doko
на 02.04.2025 в 04:27:59 #2Като американския таралясник Фъ-16, за който нашите баламурници дадоха 4 милиарда...
nsmilitia
на 01.04.2025 в 22:32:54 #1Поредният рузки таралясник. Нищо хубаво не могат да произведат рузнята