По-високи разходи и по-висока административна тежест за малките фирми от днес - влязоха в сила някои от текстовете, записани в бюджета.

Максималният осигурителен доход скача от 3750 лв. на 4130 лв. Това ще засегне работодателите на близо 330 000 души в България, става ясно от данни на НАП, цитирани от "Сега".

Кой ще плати сметката? Бюджет 2025 обещава всичко на всички, но на каква цена

Кой ще плати сметката? Бюджет 2025 обещава всичко на всички, но на каква цена

Сметките излизат на хартия, но само ако икономиката тръгне нагоре и ЕС избегне рецесия

Плановете на финансовото министерство са през следващите няколко години МОД да скочи до над 5000 лв.

У нас IT секторът е с най-високи средни заплати, но големи възнаграждения има още в енергетиката, търговията и в някои силно специализирани производства.

Редица работодателски и бизнес организации се обявиха против рязкото вдигане на максималния осигурителен доход, като посочиха, че мярката намалява конкурентоспособността на България като инвестиционна дестинация.

В същото време, прагът за регистрация по ДДС се връща на 100 000 лв. - отпада заложеното и действало само 3 месеца улеснение за малкия бизнес с оборот под 166 000 лв.

ДДС счетоводството и засиленият контрол неминуемо изискват допълнителен ресурс от фирмите.

Според правителството ще има близо 140 млн. лева загуби от по-високия праг, а сметката на държавата през тази година (особено със заложените в нея рязко увеличени заплати в силовия сектор) изисква висока ДДС събираемост.

Контрааргументът на бизнеса, а и на част от опозицията беше, че по-високият праг за регистрация ще бъде компенсиран от косвените данъци. В крайна сметка обаче текстовете бяха приети в предложения вид.