19 лизингови компании се обединиха в Българска асоциация за лизинг
Албена Алексиевa
Над 33% от целия лизингов бизнес е съсредоточен в машини и съоръжения, все още неразработени са пазарите на недвижимите имоти и на компютрите и електронното оборудване
Окончателното сливане между "Българска асоциация за развитие на лизинговите компании" и "Българска асоциация за развитие на лизинговия бизнес" бе обявено на брифинг днес. Новото сдружение "Българска асоциация за лизинг" (БАЛ) обединява 19 лизингови компании и лизингови брокери към момента представлява над 80% от лизинговия пазар в страната, обяви Теодор Маринов, съпредседател на БАЛ. Управителнният съвет на асоциацията е пердставляван от Антониос Капаракос, Валентин Гълъбов, Валентин Таков, Даниел Величков, Екатерина Христова, Елена Клаудия Вилку и Олга Китанова.
Освен Теодор Маринов, съпредседател на БАЛ е Станислав Танушев. Като основни цели и задачи на Българската асоциация за лизинг, Маринов определи подобряването на търговското и данъчното законодателство по отношение на лизинговите дейности; създаването на данъчни преимущества за лизинга; събирането и публикуването на количествена информация за лизинговия пазар; популяризиране на лизинга като форма на финансиране. БАЛ е пълноправен член на Европейската федерация на асоциациите на лизинговите компании Leaseurope. От БАЛ обявиха първите обобщени данни за развитието на лизинговия пазар от 2001 до 2005-та година. Анализът е направен в сътрудничество с БНБ между 28 компании и обхваща над 95% от пазара. Размерът на лизинговия пазар, определен от нетните лизингови вземания за 2005 година, е 1 215 905 хил.лв. За сравнение, портфейлът на бранша към края на 2004 година е 397 258 хил.лв. (анализът на 2004-та обхваща 12 компании, 30% от които са доставчици на автомобили). Нетните лизингови вземания към 2005 година са в размер на 1 211 388 млн.лв. Според Станислав Танушев, съпредседател на БАЛ, особеност на българския пазар е водещата позиция, заемана от сектор "Машини и съоръжения" - над 33% от целия бизнес. "Необходимостта от преоборудване на икономиката, в съответствие с изискванията на ЕС, предполага голямо търсене на лизингови услуги за българската промишленост. По този начин лизинговата индустрия играе важна роля в подготовката на страната ни за членство в ЕС", посочиха от БАЛ. Второ и трето място заемат традиционните лидери на лизинговите пазари в цяла Европа – леки и товарни автомобили, съответно с 29% и 24 на сто. Все още неразработени са секторите "недвижими имоти" и "компютри и електронно оборудване". Анализът сочи, че се запазва водещата роля на финансовия лизинг като форма на лизингово финансиране. Оперативният лизинг все още е слабо разпространен у нас, като 70% от него е насочен към леките автомобили. Станислав Танушев посочи, че по показателя "лизингово проникване" българският пазар е доближил средните европейски стойности, като за 2005 година лизинговото проникване е надхвърлило 9%. На базата на този показател от БАЛ очакват силно развитие на лизинговата индустрия в близките години.
Друг показател за развитието на бранша е съотношението на общия лизингов портфейл към БВП. "Този показател е мерило за значението на лизинговата индустрия за националното производство. През 2005-та България достигна някои от европейските държави", коментира Теодор Маринов. Сред приоритетите за развитие на БАЛ двамата съпредседатели определиха участието в предстоящите за приемане промени закони, касаещи лизинга – Законът за ДДС, Законът за потребителското кредитиране, ГПК и Законът за корпоративните данъци. От БАЛ прогнозираха бурно развитие на бранша през следващите години, като в средносрочен план обявиха, че очакват 5% ръст на пазара, а в дългосрочен план – 7-8 на сто. В момента членове на асоциацията са "Афин България" ЕАД, "АутоБохемия " АД, "Б.Л. Лизинг" ООД ,"БМ Лизинг" АД, "Ванто Лизинг" ООД, "ДСК Лизинг" АД, "Ейч Ви Би Лизинг" ООД, "И Еф Джи Лизинг" ЕАД, "Interlease" AD, "ИТА Лизинг" ООД, "Кюн & Партньори" ООД, "Порше Лизинг БГ" ЕООД, "Райфайзен Лизинг" ООД, "София Лизинг" ЕАД, "Ти Би Ай Лизинг" АД, "УниКредит Лизинг" ЕАД, "Унилиз" АД, "Хеброс Лизинг" ЕАД и "Юнионлизинг" ЕАД. Две дружества са кандидати за членство: "Пиреос Лизинг България" ЕАД и "Старком Лизинг" АД. Общо около 25-30 са сериозно опериращите на пазара лизингови компании. От БАЛ очакват към асоциацията да се присъденият и останалите компании и брокери.
Архив
/
19 лизингови компании се обединиха в Българска асоциация за лизинг