Днес се навършват точно 20 години от събитието наречено „Черният понеделник" за Wall Street, когато само за един ден индустриалният индекс Dow Jones губи 22.6% от стойността си. Също днес започва и срещата на Г7 във Вашингтон, на която ще коментират последните пазарни движения на валутните и стоковите пазари.

Много инвеститори обявиха още вчера, че ще си вземат почивен ден в петък, тъй като се опасяват от прекалената волатилност на пазара, която може да се образува от съвпадането на двете събития. Преди 20 години на днешния ден, индексът Dow Jones се срина с 508 пункта от база 2,246.74 в рамките на деня, като приключи сесията на нивото от 1,739 пункта.

„Черният понеделник" бързо обхваща целия свят и води до двуцифрени понижения в индексите на водещите икономики. Вчера Dow Jones приключи на ниво от 13,888.96пункта (или около 8 пъти по-високо от 1987 г.), а днес анализатори очакват с нетърпение началото на търговията.

От край време икономистите коментират, че периодичните кризи на пазара са не само нещо нормално, но и нужно за изпускане на парата. Точно в момента тези изказвания звучат еретично, предвид последните трудности във финансовия сектор и нестабилността на Wall Street.

През последните 20 години, наблюдавахме 5 по-сериозни кризи на капиталовия пазар в Америка. Първата разбира се беше катастрофата на борсата от 1987 г., която изплаши до смърт голяма част от инвеститорите и доведе до отлив на капитали от пазара. Кредитната криза от 1990-92 г. беше следващия по-сериозен катаклизъм, който беше титулуван за най-тежката банкова криза от 1930 г. насам. Спукването на „дот-ком" балона от 2000-02 г. пък беше наречен - „най-тежкият мечи пазар от Голямата депресия насам".

На пук на апокалиптичните прогнози при всяка финансова криза, американската икономика никога не е била засегната толкова сериозно, че да не успее да се възстанови за кратък период. Световната икономика също успяваше много бързо да изплува и да продължи бурното си развитие. От 1987 г. насам, икономиката на света отбелязва средногодишен растеж от 3.7%, като през това време САЩ премина през две сравнително умерени и кратки рецесии.

Последната финансова криза свързана със забавянето в сектора на недвижимите имоти, може да намали ръста на американския БВП тази година до 2%. Как обаче да говорим за рецесия в момент, когато Dow Jones удари нов вечен рекорд (9 октомври), пазарът на труда  е стабилен, а кризата с вторичния ипотечен пазар изглежда вече забравена. Ако не се случи някакъв по-сериозен катаклизъм до края на годината, текущата ситуация няма съществено да ограничи световното развитие.

Всъщност всички тези финансови затруднения, в днешно време се разглеждат по-скоро като „изпускателни клапани", които предпазват от прегряване. Поне до сега, пазарните кризи и високата волатилност успяваха единствено да стреснат най-вече спекулантите, които автоматично се отдръпваха от пазара. Така икономиката се самобалансираше отвътре и никога не се е стигало до по-сериозни проблеми.

Като извод можем да кажем, че ако световните капиталови пазари функционират добре, съвсем нормално е да очакваме борсови кризи на всеки няколко години. Всъщност по-сериозният проблем ще е ако много дълго време няма „изпускане на парата", като така се увеличава вероятността от по-големи икономически ексцесии.