След като бе част от предварителния списък с планирани покупки на Държавния департамент на САЩ, името на Tesla бе набързо премахнато. Ставаше дума за сделка на стойност $400 милиона за закупуване на нови електрически бронирани превозни средства, а фактът, че шефът на автомобилния производител Илон Мъск е част от настоящото управление на страната, предизвика бурни реакции.

Предварителният текст на обществените поръчки, изготвен от министерството, показваше, че през декември са предложени разходи в размер на $400 милиона за "бронирани Tesla". Най-вероятно моделът, който е взет предвид, е Cybertruck - високопроходимият електромобил на компанията, който според заявките на Мъск е брониран.

Говорител на министерството обаче заяви, че документът е некоректен и е трябвало формулировката да бъде "производител на електрически превозни средства". Към момента заповедта е спряна.

Снимка 697373

Източник: EPA/БГНЕС

Въпреки светкавичната реакция, вписването на Tesla в подобен, макар и прогнозен списък, поражда логичните въпроси ще бъдем ли свидетели на още конфликти на интереси за Мъск.

Той е един от най-големите бенефициенти на държавни поръчки в САЩ чрез контролираните от него компании.

Делът на Мъск в Tesla представлява по-голямата част от богатството му, възлизащо на $383 милиарда. Друга негова компания - SpaceX, е основен изпълнител на държавата, тъй като предоставя услуги в областта на космическите технологии на САЩ.

На фона на това, Доналд Тръмп постави Мъск начело на новосъздадения Департамент за правителствена ефективност (DOGE). Усилията му обаче бяха разкритикувани и определени като незаконни от много експерти, които заявиха, че те са част от поредица от действия на администрацията на новия президент, които изглежда пренебрегват конституцията на САЩ.

Във връзка със скандала Мъск написа в социалната мрежа X, също негова собственост: "Почти съм сигурен, че Тесла няма да получи $400 милиона. Поне на мен никой не ми е споменавал за това."

Служител на Държавния департамент също опроверга съобщенията пред Axios, като заяви, че "на Tesla или на друг производител на превозни средства не е възлаган държавен договор за производство на бронирани електрически превозни средства за Държавния департамент".

Той уточнява, че администрацията на Байдън е проучвала интереса на частни компании към производството на бронирани електрически превозни средства, но планът така и не е достигнал до етап на официална покана.

Продажбите на Tesla в Европа намаляват, каква е тенденцията в България?

Продажбите на Tesla в Европа намаляват, каква е тенденцията в България?

Автомобилният производител отчете спад на продажбите на своите електромобили в Европейския съюз с 13% през 2024 г.