Ръст на производството на розов цвят и на площите отчитат българските производители на розово масло. През изминалата година към трети страни е изнесен близо тон розово масло на цена между $9500 и $16 050 за килограм, заявиха за Money.bg от Консултативния съвет по маслодайна роза.

За период от една година с 5% са се увеличили площите (до 5 623,33 ха) и с 9% произведеното количество розов цвят (до 10 335 тона). Преработени са 9493 тона, което с почти 1000 тона повече спрямо предходната година.

Снимка 532247

Източник: БГНЕС

По-голям износ към трети страни

От България към трети страни са изнесени 936,5 кг розово масло за над 30 държави. Сред тях са Великобритания, Индия, САЩ, Китай, Австралия и Япония. Изнесен е близо 1 тон розово масло.

"Експортните цени варират от 9500 до 16 050 долара за кг в зависимост от това дали маслото е конвенционално или биологично производство. Изкупната цена на розовия цвят през 2024 година е варирала между 3,7лв./кг и 4,20 лв./кг, като цената на брането е била в диапазона 1,5-1,8 лв. за килограм набран розов цвят", съобщават от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

"Дамасцена" - един от най-големите производители на розово масло инвестира милиони левове в етнографски комплекс

Един от най-големите производители на розово масло у нас инвестира милиони левове в етнографски комплекс

Собственикът на компанията Стоян Стоянов планира разширяване на бизнеса

По данни на Консултативния съвет по маслодайна роза към днешна дата маслодайна роза в България се отглежда в 17 административни области от 2989 розопроизводители, като производството е концентрирано основно в три административни области. Това са Пловдив, Стара Загора и Пазарджик.

На територията на страната има 73 розопреработватели и работят 53 дестилерии с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят.

Снимка 573406

Източник: iStock

По-голям контрол на дестилерии и изкупвачи

През изминалия сезон заедно със старта на кампанията по брането на розов цвят беше завишен и контролът на дестилериите и изкупвачите, което доведе до по-добри резултати, коментират от бранша. Тази година отново се очакват проверки на пунктовете за изкупуване на розов цвят и на дестилериите, както и да се следи за наличието на договори за изкупуване, както изисква Законът за маслодайна роза.

Проверките ще се осъществяват съвместно с НАП, Агенцията по труда и областните дирекции "Земеделие" в областите, където се отглежда маслодайна роза.

Въпреки ръста на износа проблеми в сектора съвсем не липсват, като основният е липсата на работници за прибиране на реколтата. Еднодневните трудови договори също иказват негативно влияние на този ключов за страната ни бизнес.

Печалбата на производителите е далеч от задоволителна

Заради липсата на рентабилност все повече български розопроизводители изоставят своите полета и това струва на сектора загуби за десетки милиони евро. Това заявиха за Money.bg от Професионалната асоциация на розопроизводителите в България.

"През 2024 година най-масово се изоставяха розови градини до 30 дка, защото на розопроизводителя не му остава и 20% печалба от това, което получава като крайна цена", коментира председателят на Професионалната асоциация на розопроизводителите в България - Петър Симеонов.

Изкупната цена на конвенционалния розов цвят варира между 3,7лв./кг и 4,20 лв./кг лева за килограм, но разходите за производство продължават да растат. Един средно добър работник при розобера може да набере около 40 килограма цвят на ден, което му осигурява около 80 лева на ден.

Тези разходи, заедно с увеличаващата се себестойност на розовото масло, правят българските производители неконкурентоспособни на световния пазар. На този фон страни като Азербайджан, Турция и Мароко успяват да предлагат по-евтини продукти, което поставя българските розопроизводители в неблагоприятна позиция.

Индустрия за €75 милиарда: Българското розово масло влезе в регистъра за интелектуална собственост

Българският продукт, който става основна част от европейска индустрия за €75 милиарда

Секторът на географските означения има огромен принос за икономиката на ЕС

През април 2023 година българското розово масло, което се произвежда в района на Казанлък, беше вписано по Женевския акт в Международния регистър на световната организация по интелектуална собственост. Българското розово масло присъства в десетки милиони парфюми на големи марки в световната козметична индустрия.Това е първият български селскостопански продукт, включен в този регистър и според заявките това трябва да доведе по-добра видимост и защита.