"Възраждането" на строителството на нови въглищни електроцентрали в Китай "подкопава напредъка на страната в чистата енергия", според нов съвместен доклад на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) и Global Energy Monitor (GEM), цитиран от CarbonBrief.

Според експертите страната е започнала строителството на 94,5 гигавата (GW) нов въглищен капацитет и е възобновила 3,3 GW от спрени проекти през 2024 г., което е най-високото ниво на строителство през последните 10 години.

Ускореното строителство, подхранвано от инвестиции от въгледобивния сектор, "повдига критични въпроси" относно способността на Китай да премине към отказ от изкопаемите горива, предупреждава докладът.

Китай изгражда "Великата соларна стена" - тя ще захранва Пекин с електричество

Китай изгражда "Великата соларна стена" - тя ще захранва Пекин с електричество

Стената ще бъде с ширина около 5 километра и ще обхваща приблизително 400 километра по поречието на Жълтата река

Китай е инсталирал рекордни количества възобновяема енергия през 2024 г., достигайки общ капацитет от соларна и вятърна енергия съответно до 890 GW и 520 GW. Въглищният капацитет през 2024 г. е бил 1200 GW. Анализаторите очакват огромното навлизане чист енергиен капацитет в Китай постепенно да намалят дела на въглищата в производството на електроенергия.

Пекин се хвали със "зелените" си инициативи в сектора, но традиционната енергетика обаче явно намира сериозна подкрепа и продължава битката за оцеляването си.

Одобренията за ново въглищно строителство са се възстановили през втората половина на годината до 66,7 GW, след като през първата половина са били разрешени само 9 GW. Над три четвърти от всички новоодобрени проекти за въглищни електроцентрали са финансирани от "въгледобивни компании или енергийни групи с въгледобивни операции".

Докладът отбелязва, че много регионални въглищни и енергийни компании са "засилили" инвестициите във въглищна енергия, "съгласувайки стратегиите си за поддържане на доминацията на въглищата на провинциално ниво". Основните въгледобивни провинции като Синцзян, Вътрешна Монголия, Шанси и Гансу са въвеждали и строили най-много нови въглищни мощности.

Може ли въглищните тецове да се превърнат в АЕЦ

Може ли въглищните тецове да се превърнат в АЕЦ

Според американски експерти това е възможен вариант за енергиен преход, но възникват важни въпроси

Повечето електрически мрежи обвързват доставките на въглищна енергия чрез механизми като средносрочни до дългосрочни договори за закупуване на енергия и дългосрочни споразумения за доставка на въглища, задължавайки провинциите да използват определено количество гориво, дори когато други източници на електроенергия са по-рентабилни.

Това на практика означава, че тецовете не оставят "място" в мрежата за новите ВЕИ проекти.

Прогнозите на въглищната индустрия показват, че тя очаква секторът на въглищната енергетика да продължи да расте. Това ще доведе до "все по-неустойчив конлфикт" между енергийната сигурност на Китай и нисковъглеродните политики, промотирани от Пекин, подчертава се в доклада.