До 14 дни отказваме потребителски кредит
Законът се отнася за суми от 400 лв. до 147 хил. лв.
По всяко време можем да изплатим предсрочно дължимото
Всеки клиент, изтеглил потребителски кредит, вече има правото да разтрогне договора с банката в рамките на 14 дни от неговото подписване. Това стана възможно, след като вчера парламентът прие окончателно новия Закон за потребителския кредит. Отказът от ползването на вече отпуснатия заем няма да струва абсолютно нищо на клиентите, те няма да дължат обезщетение или неустойка. Нито пък ще са длъжни да обясняват пред банката защо са решили да разтрогнат контракта за кредита. Важно е да се знае, че новият закон се отнася за потребителски заеми от 400 лв. до 147 хил. лв. Потребителите, които в рамките на 14 дни се откажат от сключения договор,
ще връщат на трезора освен главницата и лихвата,
която е начислена за периода от датата на усвояване на кредита до връщането на главницата.
Възстановяването на главницата трябва да стане до 30 дни след подаването на молбата за развалянето на договора.
Освен това депутатите приеха, че кредитополучателите имат право по всяко време да погасяват изцяло или частично задълженията си по договора за заем. В тези случаи клиентите трябва да поискат от банката да им намали общите разходи по кредита, като това се отнася до лихвата и разходите за оставащата част от срока на договора.
С приетия закон
на банките се забранява да отказват
на клиентите си предсрочно погасяване на заемите. В случай че клиентите са решили да върнат преждевременно кредита си в периода, през който лихвата по договора не е фиксирана, трезорите нямат право на обезщетение или неустойка. Същото важи и ако кредитът е погасен предсрочно от застрахователна компания на база на договор със заемополучателя, чиято цел е била да гарантира връщането му. Това условие е валидно и ако договорът за кредит е под формата на овърдрафт.
В останалите случаи при предсрочно погасяване на кредита банката има право на обезщетение. То обаче
не може да бъде по-голямо от 1 на сто
от предсрочно погасената сума по кредита, когато оставащият период на договора е по-голям от една година. Когато оставащият период на договора за кредит е по-малък от една година, банката не може да иска обезщетение по-голямо от 0,5% от предсрочно погасената сума. Междувременно анализ, публикуван от сайта "Моите пари", показа, че
заемите без поръчител са поскъпнали с 5%
Така през януари потребителските кредити за 3000 лв. със срок на изплащане от 4 години са се отпускали при средна лихва от 19,09 процента. През януари 2009 г. максималната лихва по този тип заеми е била 21,22 на сто, а минималната - 14,65%, сочи още статистиката на сайта. За първия месец на тази година има рязко покачване на минималната лихва и тя вече достига 17,45 на сто, а максималната е 21,87 процента.
За кредитите с поръчител характерното до момента е липсата на резки промени. Средната лихва е нараснала за година с 4 процента и сега тя е на ниво от 17,65%.
Според данните на БНБ към края на миналата година размерът на необслужваните потребителски кредити продължава да расте. През декември те са нараснали с по-малко от 2%. 12,25 на сто е достигнал делът на необслужваните потребителски заеми. Ръстът им продължава да изпреварва този на общия обем отпуснати заеми.
Срокът, за който се теглят кредитите, е най-често
между 10 и 15 години
(34,6%) и между 16 и 20 години (32,5 на сто). При месечните доходи на домакинствата, пристъпващи към теглене на кредит, няма съществена промяна. Най-активна остава групата с доходи между 1500 и 2500 лева, която е представителна извадка на семействата в големите градове на страната.
Архив
/
До 14 дни отказваме потребителски кредит