Производителят на чипове Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) достигна пазарна капитализация от $1 трилион за първи път миналата седмица, на фона на нарастващото търсене на чипове за изкуствен интелект. Основният въпрос днес обаче е какво предстои за компанията и за целия глобален пазар, вследствие на пазарната капитализация, пише Quartz.
TSMC е първата азиатска компания, която преминава прага от $1 трилион след PetroChina през 2007 г. Този важен етап дойде, след като компанията отчете силни печалби, които подкрепиха акциите. В щатски долари приходите за второто тримесечие са $30,07 милиарда, което е с 44,4% повече на годишна база и със 17,8% повече от предходното тримесечие.

Източник: iStock
Подобно на много компании, зависими от вноса от САЩ, Taiwan Semi имаше труден старт на годината, като нейните акции паднаха с 28% веднага след като президентът Доналд Тръмп обяви 32% мито върху вноса от Тайван, по-късно намалено на 10%. Оттогава обаче американските депозитарни разписки на корпорацията са се увеличили с над 70% и отчитат годишен ръст от 22%.
Компанията повиши прогнозата си за приходите за цялата година до около 30% ръст, което предполага, че е в позиция да продължи да се възползва от надпреварата за капацитет за производство на чипове. Според представителите на дружеството с навлизането в третото тримесечие на 2025 година очакванията са бизнесът да бъде подкрепен от силно глобално търсене на техните водещи технологични процеси.
Сега TSMC се очертава като основен победител в световната надпревара за изкуствен интелект, тъй като производствената нужда от съвременни полупроводници се засилва. Компанията произвежда съвременни чипове за компании като Nvidia, Apple и Broadcom. САЩ купуват 92% от своите усъвършенствани AI чипове от тайванския гигант, според данни на Boston Consulting Group, цитирани от JPMorgan Chase.