„Гръцки огън пали лихвите", четем от първата страница на „Стандарт"
Пожарът, който бушува в Гърция, може да подпали финансовата черга и у нас. Опитите за спасяването на комшиите, които удрят на камък заради техния инат, като нищо ще вдигнат лихвите по кредитите ни, прогнозират експерти. За подобен вариант намекна и избраният за президент Росен Плевнелиев пред Би Ти Ви. Той обясни, че българите са изтеглили 26 млрд. евро кредити, а евентуалното покачване на лихвите може да съсипе много семейства и фирми. А скокът изобщо не е изключен, защото международните пазари реагират на всяка новина за нестабилност. Папандреу за пореден път разпали гръцкия огън, като поиска спасителният план на Евросъюза да бъде подложен на референдум. В същото време стана ясно, че Атина ще свърши парите до 15 ноември. БНБ няма да допусне гръцките банки майки да изтеглят прекалено много капитали от България, категорични са експерти.
Още по темата от „Стандарт"
„Дянков загуби битката срещу привилегиите на МО и МВР", разкрива от първата си страница „Сега"
Министерството на отбраната, МВР и съдебната власт за пореден път се оказаха най-недосегаемите ведомства в България - никакви техни привилегии не могат да бъдат отнети. Вчера финансовият министър Симеон Дянков загуби битката за намаляване на обезщетенията при освобождаване от служба в МО, МВР и съдебната власт. И занапред военните, полицаите и магистратите ще получават до 20 заплати при напускане вместо предложените от вицепремиера до 15 възнаграждения.
Страхът на държавата да посегне на силовия и съдебния сектор ще бъде платен от всички държавни служители. Максималните обезщетения за пенсиониране при тях ще бъдат намалени от 20 на 10 заплати. Това стана ясно след вчерашното заседание на кабинета.
Новината за поредното отстъпление спрямо секторите сигурност, съд и отбрана бе обявена ден след като лично премиерът Бойко Борисов призна, че обезщетенията там наистина са високи и са несправедливи спрямо други обществени сфери. Силовите ведомства прибягнаха до обичайната си заплаха в тези случаи - че ще има масово напускане на военни и полицаи, което ще натовари бюджета с милиони и ще затрудни работата на сектора. "Само в министерство на отбраната служителите с придобит стаж за пенсия в последните два месеца са 2500 души. Сметнете колко трябва да осигури бюджетът при обезщетение от около 20 000 лв., ако те ударно подадат искания за пенсиониране. Всички пилоти например имат минималния стаж и ще предпочетат да се пенсионират", заяви Ангелов вчера. И обяви, че затова министрите решили да намалят от 20 на 10 заплати обезщетенията само за цивилните служители в силовите министерства. Ще бъде забранено и получаването на обезщетение като държавен служител, ако преди това е взета компенсация за ранно пенсиониране. Цивилните в МО са 9000 души, а в МВР - 17 299. Униформените обаче са близо 68 000.
Още от статията на „Сега"
„290 лв. минимална заплата от 1 май", съобщава от първата си страница „Монитор"
Минималната работна заплата ще стане 290 лева от 1 май догодина. Повишението на най-ниското възнаграждение с нови 20 лева се отлага с един месец, реши Националният съвет за тристранно сътрудничество вчера. Първоначално бе планиран скок от 1 април.
Причината за решението на тристранката е, че минималната заплата беше увеличена от 240 на 270 лева само преди два месеца - от 1 септември.
В началото на следващата седмица на заседание на тристранката се очаква финансовият министър Симеон Дянков да представи на социалните партньори новия модел за формиране на заплатите на държавните служители, научи „Монитор". Според последната публично оповестена идея възнагражденията на чиновниците ще се състоят от постоянна и променлива част.
Постоянната част ще се състои от постоянна заплата плюс допълнително възнаграждение. Променливата част ще съдържа бонуси за постигнати резултати. Очаква се съотношението между постоянна и променлива част да бъде 75/25.
Скок и на по-високите пенсии от следващата година обмислят във финансовото министерство. Този вариант за вдигане на възнагражденията за старост е по-предпочитан от финансовия министър Симеон Дянков, обяви самият той пред БНТ вчера. Засега е сигурно само, че първо ще се повишат пенсиите до 200 лева. След третото тримесечие финансовото министерство ще подготви анализ за възможностите на увеличаване и на по-високите възнаграждения за старост. Това може да стане само при изпълнение на заложените приходи в хазната.
Още от статията на „Монитор"
„Вече не вярваме на прогнози" обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Представете си, че сте в тъмна стая без нито една врата. Какво ще направите? Знаете отговора на тази детска гатанка - трябва да спрете да си представяте. А сега си представете, че трябва да си направите финансов план за следващата година или още по-лошо, за няколко години напред. Как ще го направите? За съжаление тази ситуация е напълно реална, а не само въпрос на въображение.
Последните години, месеци и дори дни показаха, че обстановката се променя с такива скорости, че съставянето на визия за бъдещето започва много да наподобява на това да се правят икономически прогнози чрез хвърляне на боб.
Не е добра идея и надали така някой може да познае, че на гръцкия премиер Георгиос Папандреу ще му хрумне да насрочи референдум за спасителния план точно когато ситуация изглеждаше временно успокоена. Това завъртя нов цикъл на пазарни вълнения, които обхванаха не само еврозоната, но буквално целия свят.
"Никой на планетата не знае"
Нестабилната ситуация от началото на кризата през 2008 г. насам постепенно е довела до промяна в бизнес мисленето. Фирмите вече залагат много повече на краткосрочните прогнози и само щриховат дългосрочно, въпреки че внимателно следят анализите.
"Сега по-скоро си правим краткосрочните цели, защото там по-може да се прогнозира", коментира Ненко Ненков, председател на борда на земеделската компания "БГ Агро". И докато бизнесът винаги е бил по-гъвкав от администрацията, сега подобно пренастройване се очаква и на централно ниво.
Миналата седмица правителството обяви прогнозата си за ръста на БВП за следващата година, която повечето анализатори определиха като доста розова.
Още от статията на „Капитал Daily"
„За туристи - митница, винарни" е водещото заглавие на секцията „Бизнес" на „24 часа"
Древна митница и винарна, бойни кули, въздушни мостове и юнаци, възможност сами да секат монети са част от атракциите, които ще привличат туристи у нас. 46 общини са спечелили проекти по програма "Регионално развитие" за исторически туризъм и вече са започнали работа по тях.
Единствената открита у нас ранновизантийска винарна в Бяла, Варненско,ще бъде реставрирана за 5,37 млн. лв. С парите освен алеи и осветление на обекта ще се ремонтира и пътят до него.
Парк-музей "Самуилова крепост" пък ще бъде напълно обновен с 2,14 млн. "През 2014 г. се навършват 1000 г. от битката на Самуиловите войни и дотогава трябва да сме реализирали проекта. Идеята е да се подобри състоянието на паметника на културата и свързаната с него туристическа и техническа инфраструктура", обясняват от община Петрич.
Сандански с най-големия проект за 6,154 млн. лв. ще възстанови мозайки и ще създаде археологически комплекс в центъра на града, който да обедини раннохристиянския комплекс с античната улица, Базиликата на епископ Йоан и Епископската базилика.
Банско също има амбициите да привлича туристи с допълнители атракции, а не само със ски. За 240 000 лв. общината ще реставрира археологическите обекти "Шипотско", "Свети Иван", "Св. Никола", Веляновата къща.
Несебър има одобрен проект за т.нар. духовен път - маршрут, който ще започва от портите на Стария град и ще минава през най-знаковите места на полуострова. Ще се реставрират църквите "Св. Йоан Кръстител" и "Св. Параскева". Разработва се и интерактивна карта, която ще бъде поставена в центъра на Стария град.
5,559 млн. лв. ще даде Бургас за реставрация на остров Света Анастасия и мостика на градския плаж. Проектът включва инфоцентър в Етнографския музей, приморски парк, морско казино и мостика, откъдето пътниците да бъдат превозвани до остров Св. Анастасия. Ще бъде купено и туристическо корабче.
Бургас е спечелил проект за многожанров фестивал в Морската градина. Ще има изложби, артинсталации, концерти, кино, творчески работилници.
Още от статията на „24 часа"
"2124 лв. на месец нужни за 4-членно семейство", обобщава „Труд" изследване на КНСБ
2124 лева са били необходими през септември т. г. за издръжката на едно четиричленно домакинство от двама възрастни и две деца. Това сочат данните на Института за синдикални и социални изследвания на КНСБ, оповестени в сряда. За всеки един от членовете на това семейство са били необходими минимум по 531,04 лв. за живот.
Нарастването на издръжката през септември е 0,5 % спрямо юни т. г. Причина за сравнително ниския темп е сезонният спад в цените на някои хранителни стоки. Спрямо септември 2010 г. нарастването на издръжката е с 5,8 %. От Института за синдикални изследвания очакват тенденцията на поскъпване до края на годината да продължи поради скока на цените на природния газ и на парното от 1 октомври.
199,52 лв. е границата на бедност за едно лице, която се измерва с потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги (в нея не са включени цигари, алкохол и хранене в ресторант). Това е с 0,5% повече спрямо юни т. г. и с 5,7% спрямо септември м. г. Цените на храните от тази кошница намаляват с 1,7% спрямо предходното тримесечие заради поевтиняването на плодове и зеленчуци. Но на годишна база същите хранителни стоки бележат ръст от 9,7%. Според синдикатите това доказва нарастването на цените на стоките от първа необходимост, които се употребяват основно в бедните домакинства. От своя страна това води до още по-голямо свиване на потреблението.
Под границата на бедност са около 27,5% от домакинствата в страната, т. е. общият доход на човек е до 199,52 лева.
Още от статията на „Труд"
"Руският москвич бил най-ценният автомобил за скрап у нас" е водещата новина за „Новинар"
Най-скъп автомобил за скрап е москвичът. За изкупуване на стари коли предприятията за преработване на отпадъци и автоморгите дават максимум до 500 лева. Именно за старата руска кола собственикът й ще вземе най-висока сума, тъй като съдържа едновременно черни и цветни метали. Това заяви Петър Мицин, изпълнителен директор на предприятие, оползотворяващо отпадъци от електрониката и автомобилостроенето.
По думите му с годините и автомобилите, и електроуредите се променят, в тях има все повече пластмасови части, което прави преработването им не толкова печелившо и се налага някои дейности да бъдат субсидирани. Така фирмите вносители на оборудване, уреди и автомобили, които генерират опасни отпадъци, плащат или продуктова такса на държавата, или членски внос към оползотворяващите организации.
Още от статията на „Новинар"
„Стимулират големите чужди компании с приспадане на осигуровки", пише на първата си страница „Класа"
Чуждите инвеститори вече да се стимулират не само с предоставянето на парцели и изграждането на инфраструктура до тях, но и чрез приспадане на част от парите за осигуровки - т.е. държавата да им връща дял от изплатените средства за определен период от време. Това е една от идеите, залегнали в новия проектозакон за насърчаване на чуждите инвестиции у нас, разказа пред „Класа" шефът на БАИ Борислав Стефанов. „Така компаниите, най-вече от сферата на услугите, могат да се стимулират не само чрез земя и инфраструктура, а именно чрез неща, които ще са им от пряка полза", коментира той. Тепърва обаче проектодокументът ще минава през комисиите в парламента.
Новината, че се подготвя нов закон за инвестициите, който ще включи механизми за развитие на сектора на услугите, бе потвърдена по-рано вчера и от Евгени Ангелов, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма, по време на форум за управление на кредитния риск. Настоящият закон е правен през 2003-2004 г. и е с основен акцент сферата на производството, посочи още изпълнителният директор на БАИ. Затова и основните стимули за инвеститорите са свързани именно с предоставянето на земя и изграждането на инфраструктура, които са от полза за производителите. Сега трябва да се помисли за алтернативни мерки, с които да привличаме инвеститори и от други сектори, като услугите, които стават все по-привлекателни след кризата, разказа Стефанов и даде пример с аутсорсинга.
Друга слабост на настоящия закон е, че за да се оцени една инвестиция, се гледат само дълготрайните материални активи - т.е. смятат се само парите за построяване на завод и машини.
Още от статията на „Класа"
„Режат печалбите на Енергото", информира „Стандарт"
До 5% може да бъде намалена печалбата на Енергото и НЕК от 2012 г. Сега надценката им стига до 12%. Това ще стане, ако правителството приеме разработените от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране промени в Наредбата за регулиране на цените на тока. Идеята на регулатора е да свали надценката, която ЧЕЗ, Е.оН, ЕВН и НЕК си слагат над доказаните разходи за инвестиции и за покупка на електроенергия, от което реално дружествата генерират печалбата си. По този начин догодина ще се тушира очакваният скок на тока заради изискванията на ЕС топлоцентралите да плащат поне за 30% от изхвърляните вредни газове. В момента тарифите, на които НЕК и ЕРП продават на клиентите си от регулирания пазар, се образуват по малко по-различна система от предлаганата, но реалната надценка, която те получават, е 12%. ЕРП не са съгласни с предлаганата промяна, което си пролича и от реакциите им по време на общественото обсъждане на проекта.
Още от статията на "Стандарт"
„Рециклирането на настилката става задължително при пътните ремонти", разкрива „Сега"
Въпреки че само 6 фирми в България разполагат с машини за рециклиране на строителни материали, Агенция "Пътна Инфраструктура" подготвя търгове за ремонт на втори и трети клас пътища, в които изрично ще изисква от компаниите да използват такива съоръжения. Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на агенцията Лазар Лазаров, който отчете изпълнението на програма "Регионално развитие" и обяви плановете на ведомството за новия строителен сезон. По думите му, залагането на такова изискване няма да е дискриминационно - машините могат да се наемат или купят, като цената на една варира между 100 000 и 500 000 евро.
Използването на рециклирани материали при ремонта на пътищата поевтинява проекта почти двойно и съкращава с пъти времето за неговото изпълнение. "С влагането на рециклирани материали можем да правим два пъти повече пътища годишно", изчисли Лазаров. В същото време гаранционният срок остава същият, а качеството на пътните отсечки се запазва. С използването на рециклирани материали агенцията ще отговори на изискванията и на новата наредба на екоминистерството, според която от догодина новите пътища ще трябва да съдържат минимум 3% рециклирани материали, а обществените сгради - 0.5%, припомниха експертите.
Още от статията на „Сега"
"Режат със 100 млн. лв. парите за земеделие, министър Найденов иска цялата сума", информира „Класа"
Сумата, предвидена за национални доплащания за земеделие в бюджет 2012, е със 100 млн. лв. по-малко от тази, която се очакваше. Това съобщи за „Класа" Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните, след приключване на редовното заседание на кабинета вчера. Той обясни, че за 2011 г. в хазната бяха предвидени 370 млн. лв. за национални доплащания за единица площ плюс 70 млн. лв. субсидии за тютюнопроизводителите, което прави общо 440 млн. лв. За следващата година обаче във финансовата рамка на държавата са заложени едва 340 млн. лв. „Надявам се при дебатите в парламента и в комисията по земеделие да се вземе някакво друго решение, защото при всички случаи това няма да удовлетвори исканията на земеделските производители. Успях да разговарям с премиера и се надявам дебатът да продължи в парламентарната земеделска комисия", допълни агроминистърът.
От Националната асоциация на зърнопроизводителите в България са изчислили, че догодина ще имат средно с 15% по-високи производствени разходи за реколтата. Причината е в по-високата цена на семената, поскъпването на торове и препарати за растителна защита, както и повишаването на акциза на газьола. Затова от браншовата организация се заканиха да протестират срещу орязването на държавните субсидии.
При пенсиониране военните ще продължат да получават 20 заплати като обезщетение, съобщи министърът на отбраната Аню Ангелов. По думите му тази привилегия ще важи и за полицаите, за Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана. Цивилните служители в силовите ведомства обаче ще получават по 10 заплати преди пенсия. Първоначално искането на финансовото министерство и на работодателите бе обезщетенията на всички пенсиониращи се от двете системи да се намалят от 20 на 15 заплати.
Още от статията на „Класа"
"1 млрд. лв. от ЕС за второстепенни пътища", съобщава „Монитор"
От 2014-2020 г. по Оперативна програма „Регионално развитие" (ОПРР) за рехабилитация на второстепенни и третокласни пътища ще бъдат инвестирани 1 млрд. лв. Това съобщи вчера шефът на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров. Сумата е двойно по-голяма, отколкото предвидените за сегашния програмен период.
Изчисленията на първия човек в пътната агенция показват, че тези пари ще стигнат за основния ремонт на 1500-1600 км от републиканската пътна мрежа.
Догодина ще започне четвъртият етап от ОПРР за възстановяване на второстепенни шосета, който ще включва 15 лота. Плановете на АПИ предвиждат да бъдат ремонтирани още 200 км и то с икономисани 166 млн. лв. от досегашните пътни проекти, съобщи още инж. Лазаров. За разлика от предишните 3 етапа в последния акцентът ще се сложи върху инвестициите в ремонта на пътища, обслужващи едно направление, уточни шефът на АПИ.
Един от проектите ще бъде за успоредния път на автомагистрала „Люлин" от западната дъга на столичното околовръстно през селата Мало и Голямо Бучино до Перник.
По ОПРР досега са завършени или се работи по ремонта на 615 км пътища. Изчисленията на пътната агенция показват, че за да не остане дупка по родните пътища на година трябва да се ремонтират по 2000 км от всичките 20 000 километра.
До края на декември деловодната система на агенцията ще бъде обвързана с тази на няколко министерства - строителното, транспортното, вътрешното, агенция „Митници", и ще обменя с тях информация по електронен път в реално време, съобщи вчера Лазаринка Стоичкова, член на УС на АПИ. Така и гражданите ще могат да подават документи в агенцията през интернет и да ги получават по същия начин.
Още от статията на „Монитор"