„Проверяват имоти 15 години назад", четем от първа страница на „Стандарт"
15 години назад ще ровят в имотите и доходите на богатите. Това разкри в интервю за "Стандарт" Тодор Коларов, шеф на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. В първия вариант на закона за гражданската конфискация заложеният срок беше 25 години. Депутатите вече веднъж отхвърлиха проекта. Те прогнозират, че е възможно срокът да падне дори до 5 г., в които се пазят данъчните декларации.

Според Коларов обаче пет години назад давностен срок е неприемливо кратък. "Аз имам 5-годишен мандат, което ме прави недосегаем. Да не говорим, че има и 7-годишни мандати на висши управници, а може да има и втори мандат", мотивира се той. След като законът бе бламиран в Народното събрание, правителството все още не го е внесло за ново гласуване. Проектът претърпя пет редакции, като последната бе подкрепена от Венецианската комисия през октомври м.г.
Още от интервюто на „Стандарт" с Тодор Коларов

"Реална заплаха от нова рецесия" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
"Икономическият растеж в Европа достигна мъртва точка и възникна риск от нова рецесия." Така еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен представи днес есенната прогноза на Европейската комисия за икономиките в ЕС за следващите две години. Според нея всички държави, сред които и България, ще отчетат по-нисък растеж.

С това Брюксел разсея и малкото останали надежди, че европейските икономики ще се разминат с рецесията и последствията от дълговите проблеми на някои държави. Високата безработица, слабото потребление и несигурността ще продължават да тежат на икономиките и ще ги държат около нулата.

"Въпреки че в някои държави членки заетостта се увеличава, в ЕС като цяло не се очаква осезаемо подобряване на положението", коментира Оли Рен. Рецесия в някои държави в ЕС би ударила и българските износители, които продават по-голяма част от продукцията си в рамките на съюза.

Ситуацията за България - слаб растеж и висока безработица

Брюксел занижи сериозно очакванията си за растеж в България - от 3.7% през пролетта до 2.3% сега. Това обаче ще е един от най-високите темпове на ръст в ЕС за следващата година. Все пак докладът го определя като бавен и допълва, че ще е съчетан с устойчиво висока безработица.

Възстановяването на българската икономика до този момент обаче като цяло е бавно и страната продължава да изостава от останалите развиващи се членки на ЕС, коментира комисията. Второто тримесечие на 2011 г. е показателно за очакванията за остатъка от годината, се казва още в доклада.

За тази година ЕК очаква БВП да нарасне с 2.2%, а прогнозите за възстановяване на местното потребление през следващата са свързани с правителствените инвестиции в инфраструктурни проекти и движението на реалните възнаграждения.

Очакванията за второто полугодие на тази година остават позитивни благодарение на по-високите приходи от туризъм и земеделие. През следващата седмица ще бъдат публикувани експресните данни за БВП на България и ще покажат накъде е тръгнала икономиката през второто полугодие. Негативно на растежа обаче се отразяват затегнатите условия за отпускане на кредити, влошаващото се бизнес и потребителско доверие и международната криза.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Заради рецесията в ЕС Дянков свива още повече бюджета за 2012 г.", информира от първата си страница „Сега"
Критикуваният като твърде консервативен проектобюджет 2012 може да се окаже още по-тежък. Вчера вицепремиерът Симеон Дянков обяви, че документът, който бе внесен в парламента преди десет дни, може да претърпи сериозна корекция между първо и второ четене. И даде да се разбере, че влошената икономическа ситуация ще бъде повод за още по-рязка пенсионна и административна реформи. "Държавата е готова да намали както очакваните приходи, така и планираните разходи, в случай че ситуацията продължи да се влошава", декларира Дянков.

Това се случи в деня, в който Европейската комисия ревизира очакванията си за ръст на европейската икономика, включително и прогнозата за България. "Икономическият растеж в Европа достигна мъртва точка", обяви вчера еврокомисарят по икономическите и паричните въпроси Оли Рен, след като еврокомисията намали очаквания ръст в ЕС за 2012 от 1.9 на 0.5%. Според новата прогноза големи икономики като германската, испанската, френската ще се забавят и ще имат над 2 пъти по-малък ръст от очакваното през пролетта. Влошава се и перспективата за България - вместо 3.7% Европа вече прогнозира 2.3% ръст на българската икономика при планиран растеж от 2.9% в проектобюджет 2012 г. Прогнозата за безработицата е коригирана от 8.5 на 12.1%, а скромен ръст от 3% на инвестициите се очаква едва през 2013-а. Според ЕК темпът на възстановяване на България изостава от темповете на възстановяване на повечето развиващи се икономики в ЕС.

"На фона на събитията от днес и последните няколко дни проектобюджетът за 2012 г. вече не трябва да се разглежда като консервативен, а по-скоро като оптимистичен", обяви Дянков при приемането на първо четене на проектобюджета в три от парламентарните комисии в НС. Той допусна, че при допълнително влошаване на ситуацията в Европа между първо и второ четене може да се стигне до сериозно преразглеждане на приходите и разходите, като дори посочи като добър вариант залагането на 0% ръст. Но уточни, че към момента това не се налага и до подобно решение може да се стигне при допълнително влошаване на обстановката в Европа.
Още от статията на „Сега"

„Растежът на европейската икономика спря, чака се нова рецесия догодина", обобщава от първата си страница „Класа"
Възстановяването на европейската икономика спря. Над еврозоната е надвиснала сянката на рецесията, като никоя държава в ЕС няма да остане незасегната от икономическото забавяне. Това сочи есенната прогноза на ЕК, публикувана вчера. Общо БВП на съюза ще нарасне с 0,6 % догодина, а в еврозоната - още по-скромно - с 0,5 %. През 2013 г. ръстът ще се засили до 1,5 и 1,3% съответно.

Тревожна е тенденцията и за пазара на труда - не се очаква осезаемо подобрение, т.е. запазване на високата безработица на нива от 9,5 %. За 2011 г. дупката в европейската хазна ще бъде 4,7% от БВП, а в еврозоната - 4,1 %. За 2012 г. прогнозните равнища са съответно 3,9 % в ЕС и 3,4 %. „Икономическият растеж в Европа достигна мъртва точка и възникна риск от нова рецесия. Въпреки че в някои държави членки заетостта се увеличава, в ЕС като цяло не се очаква осезаемо подобряване на положението", посочи комисарят по икономическите и паричните въпроси Оли Рен при представено на данните. Европа е заплашена от възможността отново да изпадне в рецесия през 2012 г. заради „порочния кръг" на дълговата криза, уязвимите банки и рухналите потребителски разходи, обобщи ситуацията той. Очаква се предприятията да отложат или отменят инвестициите си, а домакинствата да потребяват в разумни граници. Банките е вероятно да ограничат кредитирането, което допълнително ще спъва и инвестициите, и потреблението.

Гръцкият БВП ще се свие догодина с 2,8%, след като тази година „олекне" с 5,5%. Освен това дългът на страната ще се задържи над кошмарните 198% от БВП през следващите две години. Италия също се очаква да изпадне в рецесия. Според прогнозите на Брюксел италианският БВП ще се свие две последователни тримесечия - с 0,2 % в края на 2011 г. и с 0,1% през първите три месеца на следващата година. На годишна база италианската икономика ще отчете ръст от 0,1% през 2012 г. Според прогнозите на ЕК Португалия ще бъде третата страна от еврозоната в рецесия.
Още от статията на „Класа"

„Зима 2012 - цените същите, туристите по-малко", обобщава „Труд"
Зимният сезон стартира с цени като през миналата година, но с драстичен спад на записванията от чужди туристи. Няма накъде повече да смъкваме цените, твърдят от хотелиерския бранш. 109 лв. на ден е офертата за ски почивка в Пампорово с включени нощувка, храна и ски карта. 104,5 лв. на ден излиза ваканцията в Баварските Алпи при същите условия.

30% по-малко руски говорещи и 15% по-малко английски туристи ще дойдат на ски почивка в България, ако се съди по ранните записвания. Явно страната ни е дестинация от типа "в последната минута", смятат туроператори. Те се опасяват, че ако не падне хубав сняг, запалените скиори ще предпочетат Алпите пред България.

Черни облаци над зимния сезон

Черни облаци надвисват над зимния туристически сезон. Ранните записвания от Великобритания и Русия, двата основни пазара за България, са отчетливо по-малко в сравнение със същия период на миналата година, съобщиха пред "Труд" представители на туристическия бранш. Песимистични са прогнозите и за гръцките скиори, които миналата година бяха третата по големина група в зимните курорти.

30 процента е спадът на записванията на туристи от Москва, Петербург и Киев до този момент в сравнение с м. г. На пазара в Украйна спадът е "само" 20%. През последната седмица все пак има някакво раздвижване сред руски говорещите клиенти, но още не може да се каже дали това е тенденция, обясни за "Труд" Галин Георгиев, управител на "Солвекс". По данни от туроператори около 100 000 руски туристи са посетили страната ни миналата зима.

В бранша очакваха с надежда Световното туристическо изложение в Лондон, което приключи в четвъртък, но от него стана ясно, че спадът на британския пазар е с около 15%. Поне това сочат данните от записаните чартъри, коментира Калин Драганов, шеф на Profit tours и член на ръководството на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА). През м. г. около 300 000 поданици на кралството са посетили страната ни. А стратегията на българското правителство предвижда ръст на английски туристи до 500 000 до 2020 г.

Ако през декември падне хубав сняг, ситуацията може и да се подобри. Скиорите са особен тип туристи - те изчакват до последния момент, за да са сигурни, че като дойдат, ще могат да карат, надяват се туроператорите.
Още от статията на „Труд"

„БНБ лиши Ковачки от глас, общината си взема банката", съобщава „24 часа"
БНБ лишава за 6 месеца от право на глас в общото събрание на Общинска банка 5 миноритарни акционера, които държат над 25% от трезора, съобщиха от институцията. Фирмите, за които е наложена мярката, са свързани с бизнесмена Христо Ковачки. Решението е взето ден преди петъчното общо събрание и дава възможност Столичната община да си върне контрола върху банката.

Мотивите на централната банка да се намеси са, че при лицензирането си Общинска банка е била създадена като дружество, което ще се контролира от общината. Приватизацията на общински дружества, които били акционери в банката, вкарвала частници в нея, които нямат нищо общо със Столичната община, а така се нарушавали условията при издаването на лиценза.

Освен това БНБ изисква промяна в устава на Общинска банка, за да нямат миноритарните акционери блокираща квота. Мотивът е, че петте дружества спъват действия на основния акционер - Столичната община.

Фирмите на Ковачки купиха близо 27% от Общинска банка през 2006 г. Столичната община притежава 67,51 на сто, а 18 други общини имат общо малко над 2%. Въпреки че е миноритарен акционер, бизнесменът на практика придоби контрол над банката, тъй като според устава й решенията се вземат с 3/4 от гласовете на акционерите. (24часа)

Фандъкова: Връщаме си контрола

Очаквам най-накрая в петък София да си върне Общинска банка. Винаги съм казвала, че когато се работи последователно и по правилата, резултатите не закъсняват, коментира пред "24 часа" кметът на София Йорданка Фандъкова.

Тя обясни, че е получила писмото от БНБ. Фандъкова посочи, че очаква представителите на общината да променят устава и надзорния съвет, за да си върне София контрола над кредитната институция. Ако те успеят, новият надзорен съвет ще смени още следващата седмица управителния съвет на банката.
Още от статията на „24 часа"

"Евтиното гориво за земеделците - срещу ваучери" е водещото заглавие от рубриката „Бизнес и финанси" на „Монитор"
От началото на следващата година земеделците ще имат възможност да ползват евтино гориво с намален акциз. По предварителна информация от финансовото министерство дизелът, предназначен за земеделските работи, ще се раздава срещу ваучери, обяви вчера министърът на земеделието Мирослав Найденов по време на среща с представителите на браншовите организации от аграрния отрасъл, които са подписали финансовото споразумение с правителството.

Дизелът няма да се оцветява в червено. Такава неособено успешна практика имаше в предишни години. До края на ноември се очаква от Брюксел да пристигне нотификацията за акциза на горивата, използвани в земеделието. Средствата в размер на 70 млн. лева обаче не се залагат в разходната част на бюджета. Подадената преди година нотификация беше върната от ЕК, защото тя не засягаше всички агропроизводители, но вече са направени корекции от наша страна и облекчението ще се отнася за целия отрасъл, уточни министър Найденов.

Само с три лева ще бъдат намалени субсидиите за единица площ през следващата година, ако бюджетът за земеделие през 2012 г. остане в размера, предложен от правителството. Това стана ясно вчера по време на срещата между аграрния министър Мирослав Найденов и представителите на браншовите съюзи от отрасъла. Догодина земеделците ще получат 22,50 лева европейски средства и 3 лева национални доплащания за декар.

Общата сума на субсидиите ще бъде 25,50 лв./дка през 2011 г. зърнопроизводителите взеха по 28,50 лева за всеки обработен декар, от които 18,50 лева бяха пари от ЕС, а 10 лева от националната хазна.

Очаква се през 2012 г. в българското селско стопанство да влязат  782 млн. лева европейски средства, докато за изминаващите 12 месеца те са били 573 млн. лева. Именно увеличението на парите от общността е причина да има повече средства за отрасъла.
Още от статията на „Монитор"

"Всеки счетоводител - агент на ДАНС и храбър борец срещу тероризма", информира „Капитал Daily"
Тежка и неблагодарна е съдбата на счетоводителя. Не стига че по цял ден е зарит в бумаги и пренапрегнат от фатални срокове и неравнени сметки, но и обществото някак не го оценява. Няма филм за секси счетоводител, който смело спасява клиентка от ДДС ревизор, нито има данни, че скоро ще се проведе състезание за "Мис Експерт-счетоводител". Е , това е на път да се промени.

Вече са в сила изменения на Закона за мерките срещу изпирането на пари и на Закона за мерките срещу финансирането на тероризма, които превръщат нищо неподозиращия очиларко в агент на ДАНС и преден фронт на борбата с тероризма.

По препоръка на вездесъщите европейски "фактори" и по повод европейска директива от 2005 г. българският законодател включи лицата "извършващи счетоводни услуги по занятие" в кръга на тези, които трябва да идентифицират съмнителни клиенти и да докладват за тях пред ДАНС.

Хубаво е да се спазват задължителни европейски директиви, но е много важно как става това. В самата Директива 2005/60/ЕО са визирани "одитори", "външни експерт-счетоводители" и "фискални съветници".

В българския закон има съществено преиграване, защото извършването на "счетоводни услуги по занятие" е нещо различно от одитиране или работа като данъчен консултант или експерт-счетоводител. В практиката дребни административно-счетоводни услуги се извършват дори от лица без икономическо образование и няма основание борбата с прането на пари да се превръща в общонародно дело.

Директивата изрично прави тази уговорка, но не и българският закон. Не е изяснено, както следва, че законът има предвид по-скоро счетоводните къщи и счетоводителите на свободна практика, а не счетоводителите на трудов договор или по служебно правоотношение. Терминът "по занятие" прави - поне за юристите - скрита препратка към Търговския закон. Неясно е обаче дали ДАНС или друго силово ведомство няма да изтълкува закона и по друг начин  - нищо че е абсурдно и противоречи на европейската директива.
Още от статията на „Капитал Daily"

"След Божков и други кредитори може да поискат активи на БДЖ", прогнозира „Сега"
Ден след новината, че Брюксел разследва плана за реформи в БДЖ, се разбра, че дяловете на компанията в дъщерните й фирми за товарни и за пътнически превози са блокирани, а министър Дянков разкри, че е водено фалшиво счетоводство.

Вчера стана ясно, че дяловете на БДЖ в двете дъщерни дружества са запорирани от съдебен изпълнител по искане на "Трансимпекс" още преди месец. Фирма от бизнес групата на Васил Божков има старо вземане от БДЖ за близо 9 млн. лева.

Председателят на Управителния съвет на БДЖ Владимир Владимиров отрече опасността да последва лавина от претенции и от други кредитори. "Трансимпекс" вече няколко пъти е предприемала такива стъпки и БДЖ ще погаси частично борча си, както е правила и досега, каза той. Бившият транспортен министър Николай Василев обаче се опасява, че банките кредитори може да поискат да усвоят залозите по отпуснати заеми или дори да поискат несъстоятелност на БДЖ. Точно по негово време компанията взе 190 млн. евро заем от германската банка KFW и купи мотрисите "Сименс Дезиро". Заемът не се обслужва редовно и БДЖ вече има 50-60 млн. лева просрочия. За него, освен мотрисите, са заложени хале за ремонт във Варна и четири почивни станции. За кредити от други банки са заложени над 8000 товарни вагона.
Още от статията на „Сега"

"60% от българите искат фиксирана лихва за потребителски заеми", обобщава „Класа" проучване на МКБ Юнионбанк
Около 60% от домакинствата в България смятат, че фиксираната лихва е най-важна при избора им на потребителски кредит, показат данни от национално изследване на МКБ Юнионбанк. Според експертите хората в страната искат лихвените нива да бъдат застопорени през целия период на заема, като основна причина за това е несигурността в динамиката на лихвите вследствие на глобалната криза. Мария Илиева, главен изпълнителен директор на банката, коментира, че все повече домакинства настояват да „замразят" месечната си вноска на нива, които семейният им бюджет позволява, и да са сигурни, че каквото и да стане, плащанията по кредита няма да се увеличат. "Потребителските кредити са истински лакмус за нивото на финансово самочувствие и увереност в бъдещето на българските домакинства. Показателно за това е, че още в първите месеци на икономическата криза тези заеми рязко спряха да нарастват като обеми и до днес са единствените кредити, които са отбелязали най-скромен ръст от края на 2008 г.", обясни Илиева. Добрата новина, по думите й, е тази, че през септември за първи път през годината има по-видим, макар и все още малък ръст в общата сума на отпуснатите потребителски кредити.

Изследването на банката, което е проведено между 402 анкетирани, отчита, че за близо 40 на сто от хората друго важно условие е отпускането на заемите да бъде без такси за разглеждане на документите. На трето място с 38 на сто е да няма изискване за поръчители. Интересен факт е, че за живеещите в София този фактор е много важен и анкетираните му придават тежест от 49 на сто, когато избират своя заем. В същото време за домакинствата от другите градове на страната изискването за гарант не е толкова сериозен проблем.

В изследването експертите от МКБ Юнионбанк отчитат, че през последните 5 години обемът на отпуснатите потребителски заеми у нас се е удвоил, като в края на септември 2011 г. достига 9,25 млрд. лв.
Още от статията на „Класа"

„Топлофикация": Столицата няма да остане без парно", информира „Монитор"
Няма опасност София да остане без парно през зимата, успокоиха вчера от „Топлофикация-София". За първи път от години компанията редовно погасява задълженията си към „Булгаргаз", като покрива изцяло плащанията за текущото потребление на газ и по график разсрочените стари задължения. съобщиха още от  дружеството. Повод за това са публикации, че парното в София е заплашено заради газови борчове.

Към момента „Топлофикация-София" дължи на „Булгаргаз" 85 млн. лв. - просрочени и текущи задължения. От началото на ноември са преведени 4,5 млн. лв. и дружеството продължава регулярно да се издължава, допълниха от там. Общо от началото на годината до 31 октомври 2011 г. топлофикацията е платила на „Булгаргаз" 373 млн. лв. при фактурирани към 31 октомври 2011 г. 349 млн. лв.

От „Топлофикация-София" отново припомниха, че след смяната на ръководството в края на 2010 г. са успели да намалят до 74 милиона лева наследения дълг от 107 милиона лева. От там обясниха, че причината за натрупване на текущите задължения за синьо гориво е, че топлофикацията заплаща авансово доставките на газ, но получава парите за потребената топлинна енергия от клиентите си до два месеца след това. Допълнително сметката за синьо гориво се увеличава през отоплителния сезон, когато се изразходва по-голямото количество газ. Тогава дружеството натрупва задължения, които през летните месеци постепенно изплаща. Към момента 74% от абонатите плащат редовно сметките си, сочи статистиката на „Топлофикация-София".

Въпреки всичко това на софийското дружество се падат 75% от всички текущи задължения на топлофикациите за природен газ. Те са на обща стойност от 120 млн. лв.
Още от статията на „Монитор"