През месец май на настоящата година Естония пострада от DDoS-атаки (denial-of-service) срещу главните уеб сайтове на страната, от което правителството на САЩ е било сериозно разтревожено, съобщава AP.

Съединените Щати са изпратили специална група, която да помогне на правителството и на правоохранителните органи на Естония да определят какъв е източникът на тези атаки. Започнала e подготовка на местни кадри, които ще могат да осигурят кибернетическата безопасност на страната.

Освен това правителството на САЩ е приело решение да формира нова организация под името Cyber Command (Екип по кибернетика), с цел да подготви страната за аналогични атаки и да се гарантира безопасността на най-важните мрежи и уеб-портали.

„Често правителството не оценява достатъчно сериозно вредата, която причиняват нападения от подобен род. Инцидентът в Естония може да влезе в историята като първата ‘кибернетическа война' между нациите и не е важно дали атаката е провокирана от Русия или не", казва анализатор от компанията Arbor Networks Хосе Назарио.

Но не попадат ли под същата „статия" интернет - диверсиите между Република Македония и България? През януари беше „хакнат" сайта на македонския президент, през юни български хакери заличиха скандален антибългарски блог.

Обаче нещата с кибертероризма могат да бъдат много по-сериозни: разбиване на системи за сигурност и достъп до информация и технологии важни за националната безопасност. Най-малкото, с кибер-атаки вече може да се разклати социалния мир - Мрежата се е превърнала в "топла медия".

По данни на международни организации, сега в мрежата има 5,000 сайта на терористични и екстремистки организации. Хакерските атаки срещу информационните ресурси на силовите ведомства, правителствените и финансови структури са десетки хиляди за година. И понятието „кибервойна" от научна фантастика става реален факт, твърди руската медия за високи технологии CNEWS.

„Кибер-тероризмът може в скоро време да се разпространи много широко и да стане по-популярен от ‘обикновения' тероризъм. Системите за безопасност на САЩ трябва да са готови за такъв развой на събитията" - заявил е Линтън Уелс, помощник на министъра на отбраната оп мрежите и инфаормационната безопасност на Пентагона.