Австрийският орган за финансов надзор FMA спря дейността на базираната във Виена European American Investment Bank (Euram Bank) заради тежкото ѝ състояние, става ясно от официалното съобщение.

В него са посочени и причините: "На първо място са сериозните пропуски във връзка с предотвратяването на изпирането на пари наложиха забрана на нова дейност, което изключва бъдещи и нови приходи за банката до второ нареждане. На второ място идва необходимостта от огромни обезценки на кредитния портфейл на банката, произтичащи от практиките на банката при отпускането на кредити през последните години".

Дребните инвеститори в Credit Suisse оспорват сделката с UBS в съда

Дребните инвеститори в Credit Suisse оспорват сделката с UBS в съда

Те са получили десет пъти по-малко изплащания за своите акции от пазарната цена

До крайното решение се стигна, след като не беше подкрепено от акционерите решението за спасително увеличаване на капитала с 25 млн. евро.

Финансовият надзор не одобрява и структурата на собствеността на "Юрам банк": девет от дванадесетте акционери на кредитора притежават по по-малко от 10 процента от акциите му, други двама държат значително по-малко, а само един акционер притежава над 10 процента. Когато акционерите притежават под 10 процента, те не са обект на контрол.

Сега банката ще бъде управлявана от назначен от регулатора администратор, а изплащането на гарантираните депозити до 100 000 евро ще започне през следващите дни. При определени условия ще се изплащат и суми до 500 000 евро.

Неголямата като екип (40 служители) и клиенти (около 1000 според Die Presse) банка е създадена през 90-те. Проблемите ѝ с надзорните органи датират поне от 2022 г.

Австрия вписва плащането кеш в конституцията си

Важна европейска икономика вписва плащането кеш в конституцията си

По този начин управляващите искат да докажат, че няма да забранят парите в брой

Така в крайна сметка се стигна първо до рестрикции върху новия бизнес, а след това и до ситуация, в която до 18 октомври трябваше или да бъде увеличен капиталът, или да се прекрати работата на финансовата институция.

Банката има е част и от някои български сюжети.

"Сред акционерите на Euram Bank е и една от най-богатите българки, както и офшорни компании", пише австрийската осведомителна агенция АПА, без да посочва име. През 2022 г. списание Profil написа в свое разследване, че сред акционерите е Цветелина Бориславова - днес председател на Надзорния съвет на "Българо-американска кредитна банка" у нас.

Не е ясно дали и тогава, и към момента тя е имала участие в банката.

По време на разследването срещу Евелин Банев-Брендо за пране на пари от 2005 г. се появи информация, че престъпната група с негово участие е депозирала големи суми в брой в Euram и в швейцарската Credit Suisse с помощта на банкери от български произход, работещи в двете кредитни институции.