TD Bank стана най-голямата банка в историята на САЩ, която се призна за виновна в нарушаване на федерален закон, насочен към предотвратяване на прането на пари, съобщава "Ройтерс". Финансовата институция се съгласи да плати 3 милиарда долара глоба.

Споразумението включва рядко прилаганото налагане на таван на активите и други ограничения върху бизнеса на банката. То произтича от множество разследвания на това, което властите описват като повсеместни проблеми в TD Bank.

Години наред банката е игнорирала поведението на високорискови клиенти и е създала "удобна" среда за злоупотреби. Две звена на банката се признаха за виновни в заговор за пране на пари и заговор за непредоставяне на точни отчети или поддържане на съответстваща програма срещу прането на пари. Главният прокурор Мерик Гарланд заяви, че TD Bank е избрала печалбите пред съответствието, за да намали разходите си.

Френската банка Societe Generale продава свои поделения в три държави

Френската банка Societe Generale продава свои поделения в три държави

От началото на 2024 г. досега, пазарната капитализацията на банката се е свила с 16%

TD Bank не е успяла да наблюдава адекватно над 18 трилиона долара клиентска активност за около десетилетие, което е позволило на три мрежи за пране на пари да прехвърлят незаконни средства чрез сметки в банката.

Проблемите са били известни на всяко ниво в банката, като в някои случаи служителите са приемали подаръчни карти като подкупи. Работещите във финансовата институция са се шегували помежду си за това колко дълбоко в нарушение на правилата е дейността ѝ, стана ясно на брифинг на властите.

Тук е важно да уточним мащаба: TD е втората по големина банка в Канада и десетата по големина в САЩ.

Германия глоби американската банка Citigroup с €13 милиона заради грешка, навредила на пазарите

Германия глоби американската банка Citigroup с €13 милиона заради грешка, навредила на пазарите

Германският регулатор BaFin смята, че Citigroup е Европа не е успяла да гарантира, че не са предадени грешни поръчки

Споразумението включва налагане на независим мониторинг и забранява на TD Bank да открива нови клонове или да навлиза на нови пазари без одобрение. Таванът на активите е "най-лошият сценарий" за TD, според анализатора Лемар Персауд.

Разследването на TD доведе до "значително по-слабо представяне на акциите и пенсионирането на настоящия главен изпълнителен директор Бхарат Масрани", каза пред агенцията Персауд.

Федералните власти започнаха да разследват вътрешния контрол на TD, след като агенти откриха китайска престъпна група, която е подкупвала служители и е внасяла големи чанти с пари в брой в клоновете, за да изпере милиони долари от продажби на фентанил чрез клонове в Ню Йорк и Ню Джърси.

TD е похарчила милиони за укрепване на програмите си за съответствие, уволнила е десетки служители в американските си клонове и е назначила Рей Чун за нов главен изпълнителен директор, дистанцирайки новия си шеф от скандала с прането на пари.

Главният изпълнителен директор Масрани, който е начело почти десетилетие и преди това е ръководил американските операции, ще се пенсионира следващата година. Масрани заяви, че поема пълна отговорност за проблемите с прането на пари, които измъчват банката.