Модерната търговия е в основата на конкуренцията и устойчивото развитие в Европа и в частност в България. Браншът е ключов фактор за възстановяването на икономиката на ЕС и в развитието му през следващите години ще бъдат инвестирани €600 милиарда в три основни направления - дигитализация, устойчиво развитие и умения. Според прогнозите за България тази сума възлиза на €1,3 милиарда.
На този фон търговският сектор в България е изправен пред недостиг на работна ръка и кризата тепърва ще се задълбочава. Около това мнение се обединиха различни бизнес лидери във второто издание на форума за модерна търговия More than Trade, организиран от Сдружението за модерна търговия (СМТ), който се проведе в София.
Секторът се обединява с пет ключови теми за бранша за следващата година:
- Правителство -редовно правителство, което да бъде справедлив модератор между бизнеса и потребителите.
- Пазар на труда - гъвкав пазар на труда и улеснен внос на работници от трети страни.
- Партньорство с институциите - партньорство с институциите за по-качествено законодателство и по-плавно прилагане на регулаторната тежест, която идва от Брюксел.
- Ползи за държавата и потребителите - еднакъв контрол и прилагане на регулации спрямо всички компании, което е в полза на държавата за ограничаване на сивия сектор в търговията и в полза на потребителите.
- Подобрена инвестиционна среда - качествена инвестиционна среда, подобрена инфраструктура и отпушване на логистичните тапи по границите.
"Твърдо вярваме, че работата по изпълнението на основните ни искания е гаранция за общия ни успех. Както винаги досега, оставаме отворени за диалог и партньорство с всеки, който споделя ценностите и целите ни и заявяваме готовността си да бъдем част от процеса като инвеститор, работодател и двигател на устойчиво развитие", заяви изпълнителният директор на СМТ Николай Вълканов.
Секторът на търговията у нас има силна конкуренция не само между компаниите, но и на пазара на доставките, както и на пазара на труда, тъй като отрасълът се развива доста интензивно, коментира Андрей Евтимов, който е изпълнителният директор на "Доверие Брико" - дружеството, което притежава изключителните права на марка Mr. Bricolage в България. Според липса на работна ръка е "основният проблем, с който бизнесът трябва да се справи".
Мнението му споделят Иван Александров - основател на eBag, Иван Чернев - главен изпълнителен директор на "Кауфланд България" и Иля Бругеман - директор дигитален, единен пазар и потребителски политики в "Юрокомърс".
"Всяка година у нас се откриват нови големи магазини, а те изискват хора, които да работят в тях. В нашето дружеството разходите за труд са увеличени двойно от 2018 г. до момента и въпреки това се усеща липсата на работна ръка", заяви Андрей Евтимов.
Липса на кадри. Има ли решение?
В България все още има неизползван потенциал на пазара на труда и това са младите хора, които не учат и не са наети на работа. Освен това има и ниша за наемане на работници от трети страни, за които би могло да се облекчи издаването на визи, смятат представителите на търговския сектор.
"Демографията в България е тежък проблем в последните 10 години - липсват 1 милион българи, които ги няма, 11 на сто имаме по-малко работна ръка. В "Кауфланд" в София в момента има 200 отворени места за 16-те филиала на веригата. Наваксването на тази липса коства много сили и комуникация", коментира Иван Чернев - главен изпълнителен директор на "Кауфланд България".
Според Чернев нуждата от внос на работна ръка от други държави е ключова за решаване на проблема с кадрите.
"За съжаление обаче има редица трудности с административните процедури за това. За 6 човека от Узбекистан, например, ни трябваха 10 месеца", обобщи Иван Чернев.
Мениджърите единодушно настояват, че процесът може и трябва да бъде силно ускорен, защото търговският сектор е ключов бизнес за българската икономика.
projekt
на 18.10.2024 в 08:30:24 #1На демократите дето реват каква велика радост е членството в ЕС, нека видят защо ни взеха "богатите" За работна ръка която липсваше при тях, за да могат вериги като Кауфланд да продават техните боклуци, а не български. Тук си мислехме че ни канят на масата да станем и ние богати, а то било за да им сервираме