Турската централна банка е твърдо решена да се бори с нарастващите цени и да намали инфлацията. За целта финансовата институция ще се придържа търпеливо към своята строга политическа позиция, заяви управителят на банката Фатих Карахан, цитиран от Daily Sabah.

Агресивната финансова политика вече дава резултати, като инфлацията за първи път от много време насам започна да намалява. 

"Ние ще продължим със строгата парична политика, защото само това е нашият път на дезинфлация", подчертава Карахан пред Reuters. Той допълва, че Анкара е твърдо решена да доведе инфлацията до устойчив и постоянен спад.

След огромния пик инфлацията в Турция най-сетне се забави - какво следва за икономиката

След огромния пик инфлацията в Турция най-сетне се забави - какво следва за икономиката

Първото отслабване от ноември 2023-а е факт и показва признаци на една променяща се икономика

Годишният темп на инфлация в Турция наистина започна да намалява. Икономистите очакват това да бъде устойчив спад, заради намалението до 71,6% през юни, което е повече от очакванията, показват официалните данни на Статистическия институт.

Снимка 557721

Източник: iStock

Годишният показател е намалял от 75,45% през май, което отбеляза най-високото ниво от ноември 2022 година. Централната банка на Република Турция (CBRT) обещава да действа стабилно, но е готова  ина по-сериозни парични политики ако перспективите за инфлация се влошат.

Банката вече повиши лихвения си процент с 500 базисни пункта до 50% през март. Сега различни местни официални лица и анализатори прогнозират постепенно намаляване на инфлацията на потребителските цени до края на 2024 година. Според тях, след поредицата от повишения на лихвените проценти, е много вероятно те да бъдат намалени през идните месеци. Такава прогноза дават дори JPMorgan и Barclays.

Непознатото съкровище - неизползваните златни резерви на Турция, оценени на $300 милиарда

Непознатото съкровище - неизползваните златни резерви на Турция, оценени на $300 милиарда

Вносът на злато е сред основните фактори, подхранващи външната търговия и дефицитите по текущата сметка на страната