През следващото десетилетие Северна Македония трябва да инвестира спешно $6,4 милиарда, за да защити ефективно хората и имуществото си от въздействието на изменението на климата. Това заявиха експертите на Световната банка в нов доклад, цитиран от SeeNews.
Страната може да понесе икономически щети от до 4% от нейния брутен вътрешен продукт (БВП) до 2050 г. поради въздействието на променящия се климат, казва групата на Световната банка в новия си доклад за климата и развитието на страната (CCDR) за Северна Македония.
Климатичните предизвикателства пред Северна Македония се засилват, след като се сблъска с разрушителни наводнения и екстремни метеорологични явления - като интензивен дъжд и горещи вълни - довели до загуби от $667 милиона през последните две десетилетия, се казва още в доклада.
"Природните опасности засягат непропорционално уязвимите сектори, особено селското стопанство, където малки семейни ферми са засегнати от суша и градушка поради неадекватно напояване, защита от градушка и застраховка", коментира Масимилиано Паолучи, управител на Световната банка за Косово и Северна Македония.

Източник: EPA/БГНЕС
За да достигне нетни нулеви емисии до 2050 г. в съответствие с целите на ЕС, Северна Македония трябва да инвестира средства и в адаптиране към климата, което включва изграждане на 6,9 GW възобновяеми енергийни мощности, електрифициране на ключови сектори - особено с цел 90% от пътническите автомобили да бъдат електрически - и подобряване на енергийна ефективност за спестяване на 36% годишна енергия за отопление, според експертите на Световната банка.
Данъчните политики могат да насърчат възобновяемата енергия и зеления транспорт чрез премахване на субсидиите за въглища, като същевременно защитават уязвимите домакинства. Освен това ценообразуването на въглеродните емисии може да намали емисиите и да генерира до 730 милиона евро годишно за съществени инвестиции за смекчаване и адаптиране, според групата на Световната банка, позовавайки се на констатациите от Прегледа на публичните финанси за климата в Северна Македония, представен заедно с доклада.
"Приходите от ценообразуването на въглеродните емисии биха могли да подкрепят домакинствата и бизнеса по време на зеления преход и биха осигурили други съпътстващи ползи, като подобряване на качеството на въздуха и здравето в Северна Македония", казва Саня Маджаревич-Суйстер, старши икономист в Световната банка и водещ автор на доклада.