Софтуерната компания 10Pines е решила да предприеме нестандартен подход по отношение на служителите си, като дори позволява на персонала да си определя заплатите.

10Pines е основана през 2010 г. и към момента има 85 работници. Компанията базирана в Буенос Айрес и изготвя софтуер за клиенти като Starbucks и Burger King. Интересна подробност е , че всяка година 50% от печалбата се дели между персонала, разказва BBC.

Размерът на заплатите се решава три пъти годишно на среща със служителите на аржентинската компания. Решението е общо, като в разговорите не участват само наетите служители, които все още на изпитателен срок. Само техните ръководители могат да лобират за повишаване на заплатите им, което след това се обсъжда от всички.

10Pines се стреми да има гъвкав подход и да бъде прозрачна. След тримесечният пробен период и новите служители се присъединяват към останалата част от екипа на откритите срещи, на които се вземат ключови за компанията решения, като потенциални нови клиенти, разходи, финансови средства на компанията и разбира се заплати.

В компанията няма главен изпълнителен директор, нито мениджъри в екипите, въпреки че има старши служители, които са "сътрудници".

Новите служители могат да договарят заплатата си, казва съоснователят на 10Pines Хорхе Силва. Предложената от тях заплата се обсъжда с тези, които са на подобни позиции и със сходен опит във фирмата. В заключителното интервю по процеса на наемане кандидатът се среща с целия екип от 80 души.

10Pines казва, че подходът им е вдъхновен от бразилския бизнесмен Рикардо Семлер и неговия опит в трансформирането на производствената му фирма Semco. Той я превръща в така наречената "пъргава, съвместна компания", като обикновени служители отговарят за звена, за които традиционно отговарят на мениджъри. Той установява, че това води до ниско текучество на персонал и съживява компанията.

"Приехме това като наша библия", казва Хорхе. "Това, което трябва да се разбере е,че има разлика между равно и справедливо. Не всички сме на еднакви позиции, но се опитваме да бъдем справедливи в заплащането".