Минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища се увеличава с 264 лева и ще бъде 2780 лева бруто на месец. Това е ръст от 10,5%, съобщават от Министерството на образованието и науката (МОН).

Новите възнаграждения в университетите бяха договорени след работна среща между министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и двата национално представителни синдиката в областта на висшето образование. На срещата в МОН са приссътвали председателят на Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ проф. Лиляна Вълчева и председателят на Синдикат "Висше образование"- КТ "Подкрепа" Валери Апостолов.

Студентите у нас вече няма да плащат такси в университетите

Студентите у нас вече няма да плащат такси в университетите

Таксите за студенти и докторанти в държавните вузове отпадат, ще се поемат от държавата

По-високи заплати ще има и за служителите, които подпомагат научноизследователската работа и художествено-творческата дейност във висшите училища. Възнагражденията за тези от тях, които имат висше образование, стават 2223 лева. Останалите ще получават средно по 1780 лева, уточняват от МОН. В момента заплатите на тези работещи са в размера на 1610 лева.

Снимка 594998

Източник: iStock by Getty Images

С увеличението ще се гарантират и заложените в Закона за висшето образование изисквания за достигане на средната брутна заплата на академичния състав в държавните висши училища не по-малка от 180% от средната брутна за страната.

В държавните висши училища председателите на национално представителните синдикални организации ще договарят увеличение на заплатите и на останалите академични длъжности - преподавател, старши преподавател, главен асистент, доцент и професор.

Какви заплати получават учителите у нас и как е заплатен трудът на колегите им в съседските ни държави

Какви заплати получават учителите у нас и как е заплатен трудът на колегите им в съседските ни държави

Къде учителските заплати са най-високи и къде най-ниски?