Само преди два месеца българското правителство призова ЕК и Световната банка да направят анализ на ситуацията в енергийния сектор и да препоръчат спешни мерки и действия. Вместо да бъдат чути и осмислени техните препоръки, регулаторната комисия, Министерството на икономиката и енергетиката и парламентът предлагат промени, които са в съвършено друга плоскост и отдалечават още повече нашата електроенергетика както от справедливите и прозрачни пазарни взаимоотношения и цени, така и от европейското законодателство, коментира БНР.

Прибързаните изменения и в останалите сектори на енергетиката, които са по-скоро имитация, отколкото реални действия, също не решават проблемите, а ги заменят с нови, водещи до още по-тежки последствия с дългосрочен характер. Пример за това е липсата на реална конкуренция на газовия пазар. Инструментът за търговия, залегнал в новия ценови модел, който може да бъде наречен „Всичко чрез НЕК", няма да проработи.

Връщането към отречения модел на единствения купувач няма да срещне одобрението на ЕС и е в конфликт с поетите от страната ангажименти за либерализация на пазара, за което вече закъсняваме и ще бъдем санкционирани. Това е част от писмото на енергийни фирми във връзка с намаляване на цената на електрическата енергия с 5%, което ще се подготвя за следващия регулаторен период."

Такъв коментар по темата направи в предаването "Преди всички" Илиян Василев - един от учредителите на Центъра за изследване на Балканите и Черноморския регион. Според него следващите дни ще бъдат решаващи за енергийната сигурност и независимост на България за години напред.

Предстои да бъде публикувано решението за избор на газопровод, който да пренесе азерски газ след Турция. Това решение има своите огромни стратегически последствия за цяла Европа. За голямо съжаление в България обществеността не разбра защо това е така, какви са моделите на въздействие на различните решения върху България, какво от това, което досега е прието като решение, е съвместимо с възможностите, които се откриват за пренос на такива алтернативни - не руски, количества природен газ. /.../ Решението вече е взето, но ние трябваше да предявим своите претенции към ЕК, към нашите съюзници, към нашата дипломация. Обществеността не знае нищо по този въпрос.

Има някаква патологична склонност на саморазрушение, подчерта Василев.