Европейската комисия предложи започване на преговорите за присъединяване към ЕС на Черна гора и предоставянето на статут на кандидат член на Сърбия, жест, който обвърза с подобряването на отношенията с Косово.

Еврокомисята посочи че Албания няма да получи статут на кандидат-член, заради никакъв или слаб напредък в различки области.

По отношение на политическите критерии в доклада се отбелязва, че Сърбия е отбелязала значителен прогрес. Посочва се, че Белград има обширна законова и институционална рамка за прилагането на закона и защита на човешките права и малцинствата. Ключови законодателни елементи са били приети в последните месеци, съобразно с европейските стандарти в области като избирателното право, финансирането на политическите партии и отношенията между парламента и независимите регулаторни органи. Докладът посочва, че страната предприема процес по преразглеждане, имащ за цел да реагира на първоначални дефицити при преназначаването на съдии и прокурори. Отбелязва се, че има редица празнини в изпълнението на законовата рамка, по които Сърбия трябва да увеличи усилията си. По отношение на условията за Процеса по стабилизация и асоцииране Сърбия трябва да бъде похвалена, че е достигнала напълно задоволително ниво спрямо сътрудничеството с Международния наказателен съд за Бивша Югославия, с ареста и предаването на правосъдието на последните двама обвиняеми на съда.
Като цяло Сърбия е изпълнила всички 46 искания на съда в Хага за предаване на подсъдими. Страната е поела прогресивно активна роля в регионалното сътрудничество и стимулиране на траен мир в региона. След първите резултати, постигнати в диалога с Косово, се очаква Сърбия да се ангажира отново и да постигне бързо споразумения навреме. Сърбия също ще трябва да постигне още значителен прогрес в подобряване на отношенията с Косово и в изпълнението на прагматични и устойчиви решения за улесняване на живота на хората.

По отношение на икономическите критерии за установяване на функционираща пазарна икономика Сърбия е постигнала голям политически консенсус за основите на пазарна икономика, подкрепен от доказателства за изпълнението на икономически реформи. Страната е успяла да поддържа макроикономическа стабилност по време на глобалната икономическа криза. Икономическата интеграция с ЕС е висока.
Въпреки това обаче остават редица структурни слабости, с които Сърбия трябва да се справи в средносрочен период. Бизнес средата продължава да се затруднява от несигурност. Чуждестранните директни инвестиции са започнали да се възстановяват през 2011 г. Въпреки постепенното икономическо възстановяване обаче безработицата остава висока.
Докладът посочва, че Сърбия е отбеляза прогрес в хармонизирането на законодателството си с европейските стандарти.

Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле похвали Черна гора заради напредъка в борбата с корупцията и организираната престъпност и заяви, че ще препоръча на лидерите на ЕС да се съгласят за започване на преговорите за присъединяване.

Черна гора постигна добър напредък в работата по изпълнението на критериите за членство, изтъкна еврокомисарят. Но са необходими продължителни усилия както в борбата с организираната престъпност, така и с корупцията и гарантиране, че икономиката й отговаря на европейските стандарти.

Фюле направи препоръката в ежегодния си доклад за напредъка на държавите кандидатки за членство в 27-членния Евросъюз.