Потреблението на електроенергия в Черна гора се е повишило с 25% през последните четири години и основната причина за този впечатляващ резултат е ръстът в потреблението на слънчева енергия. Инсталираната мощност на фотоволтаичните централи е около 80 MW, като се очаква до края на годината да надхвърли 100 MW, съобщава Balkan Green Energy News.

"Този скок на потреблението на електроенергия както на ниската цена на електроенергията, така и на нарастващия принос на слънчевите електроцентрали. По-голямата част от това увеличение е свързано с топлофикационния сектор, особено в централна и северна Черна гора.

Ние отдаваме и значителен принос за декарбонизацията в региона, което скоро ще докажем с точни данни", коментира Йован Касалица, изпълнителен директор на отдела за доставки в енергийната компания Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), цитиран от сръбски медии.

"Зелени заедно"

е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.

Научете повече тук:

zelenizaedno.bg

Дялът на слънчевата енергия се увеличава

Развитието на сегмента на слънчевата енергия в Черна гора е повече от успешно. В момента в балканската страна работят близо 80 MW слънчеви мощности. Проектът Solari 3000+ и 500+ донесе 30 MW слънчеви панели, а вторият сериозен проект - Solari 5000+, който цели още 70 MW, в момента е в напреднал етап, коментират енергийни експерти.

Снимка 705245

Източник: ЦЕРБ

Инициативите се фокусират върху инсталирането на фотоволтаици на покривите на домакинства и предприятия, което позволява на гражданите и предприемачите да произвеждат електроенергия за собствена консумация и да станат потребители.

Вятърният парк Gvozd трябва да бъде свързан към мрежата до годината

До края на годината се очаква общият капацитет на фотоволтаичните съоръжения в Черна гора да надмине планираните 100 MW. Голям бизнес успех е и фактът, че компанията не е имала никакви допълнителни разходи за проекта Solari 3000+, тъй като заемите за инсталацията са прехвърлени към съоръженията за финансиране и потребителите.

Снимка 323594

Източник: Flickr

Проектът вече доведе до по-ниски сметки и по-голяма енергийна ефективност.  Предстои и свързване на 54-мегаватовия вятърен парк Gvozd към мрежата на страната до края на годината.

В допълнение към увеличаването на броя на зелените потребители в Черна гора, EPCG планира да инсталира наземни слънчеви електроцентрали и да пусне общ капацитет от 200 MW през следващите три години.

Компанията наскоро започна и основната фаза на така наречената екологична реконструкция на ТЕЦ Плевля. Единственото захранвано с въглища съоръжение в Черна гора няма да произвежда електричество до ноември.

"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, BILLA България, ЕнЕфект.