Когато германският финансов министър Волфганг Шойбле търси примери за „доказателство", че еврозоната има правилната стратегия за справяне с дълговата криза, той винаги посочва Португалия. Спасената държава си взима лекарствата и оздравява.

В западната държава избирателите са хвърлили надеждите си на премиера Педро Пасос Коелю и неговата спасителна програма, която започва да дава резултати, дори и дългът да остава висок, пише Bloomberg.

Две седмици след като Гърция преизбра мнозинство, което се възпротиви на съкращаването на разходите, само за да капитулира, изборите в Португалия тази неделя изглеждат още по-приглушени. Анкета на Bloomberg, проведена сред инвеститори, показва, че пазарът на облигации ще се задвижва едвам-едвам, независимо кой спечели.

Според проучванията избирателите са склонни да се придържат към правителството на Коелю, което наложи съкращения и увеличение на данъците в страна, която до миналата година беше по-бедна от Гърция, базирайки се на икономическото производство на човек, по данни на Евростат.

Европейската комисия оценява, че следващата година дългът ще надвишава 120% от икономиката, която поне в момента расте с 1,6% на година, след като излезе от рецесия през 2013 година. Безработицата е около 13 на сто, което е над средното ниво за еврозоната, но по-ниско от 22-те процента в съседна Испания.

Целта на 51-годишния Педро Пасос Коелю е да увеличи износа, така че той да съставлява повече от половината от икономиката до 2020 г. спрямо 40% сега, докато подрязва бюджетния дефицит.

Основният му претендент - лидерът на социалистите Антонио Коста иска да подкрепи семейните доходи и да стесни дефицита с по-бавни темпове, но не следвайки конфронтационния подход на гръцкия премиер Алексис Ципрас.

В сравнение с Гърция и Ирландия, добрите времена в Португалия бяха по-малко шеметни, а колапсът - не толкова катастрофален. Страната имаше най-ниския БВП на глава от населението сред първите 12 членки на еврото.

Коелю смята, че тежката работа е свършена. „Направените саможертви не бяха напразни", заяви той на митинг в понеделник в Бомбарал, северно от Лисабон.

През 2011 г. Португалия поиска заем от Европа и Международния валутен фонд. Страната продаде активи, увеличи данъците върху всичко - от заплати до дизелови автомобили, и намали разходите с 11 млрд. евро.

Съседката на Испания излезе от спасителната програма през май 2014 г. и се възползва от падащите разходи по заеми, подкрепени от Европейската централна банка, дори докато страната оставаше под инвестиционния рейтинг.