През сериозна ревизия преминава мегасделката на Турция за закупуване на нови изтребители F-16 Viper от САЩ и модернизация на по-стари модели. Именно втората част от договора за 23 милиарда долара ще отпадне в полза на прехвърляне на дейностите в заводи на южната ни съседка.
Това стана ясно от изслушване на военния министър на страната Ясар Гюлер в парламентарна комисия.
"Беше направено начално плащане от 1,4 млрд. долара за покупката на F-16 Block 70 (каквито ще придобие и България - б.р.). Купуваме 40 F-16 Block 70 и щяхме да купим 79 комплекта за модернизация, но се отказахме. Ето защо - нашите заводи са в състояние сами да направят модернизацията", обясни той.
По думите му сега придобиването на новите изтребители заедно с въоръжението и оборудването за тях ще излезе до 7 млрд. долара.
Източник: iStock
Южната ни съседка е един от най-големите оператори на F-16 в света с над 200 изтребителя от различни модификации. Тя освен това ги произвежда по лиценз.
Процесът по придобиването на нови самолети от този модел започна през октомври 2021 г., след като САЩ отстраниха Турция от програмата за F-35 заради придобиването на руския зенитно-ракетен комплекс С-400.
Според Гюлер обаче Вашингтон вече променя позицията си. Причината - прогресът в разработката на новия турски изтребител KAAN: "Когато американците видяха, че можем да построим KAAN и да го вдигнем във въздуха, те промениха отношението си. Сега имат желанието да ни предоставят F-35. По този въпрос обаче няма прогрес - ние искаме да си върнем дела в производството му и все още имаме желание да го закупим".
Турските ВВС на този етап оценяват нуждата си на 40 броя F-35. Междувременно, Анкара обмисля и придобиването на Eurofighter Typhoon.
Що се отнася до спорния С-400, чието придобиване някои експерти определяха като чисто политически ход без възможност за реална употреба в натовска армия, Гюлер подчерта, че комплексът е в готовност за разгръщане и в рамките на 12 часа може да застъпи на бойно дежурство.
Междувременно военната индустрия на страната разработва аналогични като възможности модели.