Илко Йоцев е пример за човек с успешна кариера, включително политическа, който вярва, че специализираното образование е важно за създаването и най-вече за развитието на успешен бизнес. Енергиен предприемач, експерт и инвеститор в зелени енергийни проекти, бивш заместник-министър на енергетиката в периода 2002 - 2005 г. Предприемачът е магистър на Виенския икономически университет - WU и споделя с читателите и зрителите на Money.bg, че обучението във Виена е дало сериозен тласък на кариерата му.
Илко Йоцев е на над 40-годишна възраст, когато решава да запише магистратура в престижния Виенски икономически университет. Казва, че по онова време в България е имало голяма празнота в енергийната наука на фона на задаваща се вълна от иновации, свързана с възобновяемите енергийни източници. Тогава той, както и много други хора, занимаващи се с енергетика, се чудят накъде ще тръгне този отрасъл. Решава, че бизнес магистратурата във Виена може да му даде правилния отговор.
"Виенският университет ми предложидве неща - първо възможността да общувам с мениджъри в различни компании, с които бях състудент. И второ, те единствени привличат лектори от всички университети в света - най-добрите в тяхната си област.
Например, аз съм имал удоволствието, съветникът на Меркел по енергийните въпроси да ми бъде лектор. Имали сме и приятното изживяване на отидем на практика в САЩ и там лектор да ми е шефът на компанията, която определя цените на петрола в света", спомня си Йоцев.
Източник: Wikipedia
По време на следването си във Виена, Илко Йоцев за първи път чува наименованието ESG.
"И така, чакайки като Нютон под ябълката, мен ме удари една ябълка по главата и тази ябълка после ми конструира целия бизнес нататък."
Устойчивост в енергетиката
Енергийният предприемач разбира смисълът на думата устойчивоств енергетиката по време на бизнес магистратурата във Виена. Казва, че и до днес повечето хора не могат да обяснят какво точно означава това.
"Това е постигането на система, която трябва да има съчетание на три вектора, равни по сила и по големина. И тези вектори са справедлива цена на енергията, сигурностхна доставките на енергия и високи екологични стандарти. И когато тези вектори са равни, без да се дърпа в една или друга посока, тогава говорим за устойчивост на енергетиката."
Благодарение на формулата за устойчивост в енергетиката и до голяма степен вследствие на наученото във Виена, Илко Йоцев става съсобственик на компанията "Водни и енергийни спестявания". Фирмата внедрява енергоспестяващи мерки във водните оператори на Враца, Монтана, София-област, Троян, Стара Загора и други градове, като средно спестената енергия в тях е над 30%.
"Най-новият ни продукт, който вече сме го комерсиализирали на пазара от няколко години и успешно го внедряваме в болници, хотели, училища, ВиК дружества. Имаме полезни модели, сега в момента правим и полезен модел за оранжерии, да можеш да отопляваш цяла оранжерия от слънцето, за да не харчат толкова много пари оранжериите за енергия. Именно този продукт е пример за дефиницията устойчивост, която научих във Виенския университет."
Местен бизнес, който става международен
Предприемачът споделя, че преди години е мечтал да работи само на българския пазар. Днес обаче продуктът на неговия бизнес е разпознаваем в целия свят.
"Имаме договор с една от най-големите международни компании в сектора и в момента имаме план да разширим производството в България в пъти. Доскоро имахме малки клиенти предимно от съседните страни и на Балканския полуостров, но вече имаме клиенти в Германия и в Полша, където се направи уникална система с нашия продукт - топлофикация със слънчеви панели, които произвеждат едновременно топлина и ток", разказва ни Йоцев.
Енергийният предприемач вижда бъдещето на България без въглища, но не толкова поради екологични причини, а защото въглищната енергия става все по-скъпа.
"Няма да се учудя за период до десет години да стигнем до там, че ядрената енергия вече да не е конкурентоспособна на възобновяемата енергия. Защото виждам, че по тази формула за устойчивост на енергийните системи ядрената енергия вече излиза, движи се по периферията на устойчивостта."
Колкото до световното бъдеще на енертегиката, то е възобновяема енергия, свързана много тясно с изкуствения интелект, категоричен е Йоцев.
Цялото интервю с Илко Йоцев може да гледате във видеото!