Една от най-добрите инвестиции на планетата в момента може да бъде за малко известен критичен стратегически критичен метал, чиято цена е нараснала с 200% тази година. Това е металът, чийто износ Китай забрани с намерението да лиши американската военна машина от нейните способности.

По време на Втората световна война антимонът е героят. Това е критичен елемент в производството не само на огнезащитни военни униформи и палатки, но и в масовото производство на много от средствата за съвременна война - куршуми и артилерийски снаряди до гугъли за нощно виждане, ядрени оръжия и противотанкови ракети. Ето защо цените скочиха рязко тази година, когато Китай, който контролира почти половината от световното производство и три четвърти от рафинирането си, отряза САЩ от веригата за доставки на антимон.

Цената на антимона се удвои през юли 2024 г., според S&P Global, достигайки тогавашния рекорд от 22 750 долара за метричен тон до 6 август. До 15 ноември цената е достигнала 25 000 долара за тон, според Forbes, което е скок от 212% от началото на годината.

Свиването на доставките и 200% повишаване на цените донесоха на инвеститорите трицифрена възвръщаемост тази година, първо в Австралия, където миньорите, регистрирани на австралийската публична компания Australian Securities Exchange Ltd (ASX), пожънаха огромни награди за инвеститорите.

Австралийските медии го наричат ​​"парти на антимона", като Larvotto Resources нарасна с над 800%, по-голямата част от което спечели през последните шест месеца, след като Китай ограничи износа на антимон.

Сега всички наблюдават, за да видят кой е следващият, който ще се възползва от щедростта на китайските ограничения, а следващият, който ще се появи, може да бъде Military Metals, които са направили редица придобивания през миналото няколко месеца, вмъквайки се здраво в картината.

Но нови участници като Military Metals може да са следващите големи печеливши от скок, като Forbes сега нарича това "най-новото пространство, което генерира краткосрочни печалби от повече от 100% от инвестираните пари".

Китай отново разклаща цените на редкоземните метали, но Западът вече отвръща на удара

Китай отново разклаща цените на редкоземните метали, но Западът вече отвръща на удара

Миналата година Китай издаде три партиди квоти за производство на редкоземни метали

Military Metals се надява да осигури нов източник на антимон за Европа в Словакия и за САЩ в канадската Нова Скотия, в мина, произвеждаща в миналото, която е била най-голямата в страната по време на Първата световна война.

Активът Trojarova е част от скорошното му придобиване в Словакия и е едно от най-големите находища на антимон в Европейския съюз с исторически ресурс от над 60 998 тона антимон, който има стойност на място от 2 милиарда долара по днешните спот цени.

"Това придобиване стратегически позиционира Military Metals като основен изследовател и разработчик на антимон", каза главният изпълнителен директор Скот Елдридж в прессъобщение, описвайки словашките проекти за антимон като предлагащи "значителен потенциал за бърз напредък, особено предвид силната минна инфраструктура и история на Словакия".

"Виждаме това като перфектно привеждане в съответствие със Закона за критичните суровини на Европейския съюз, което отваря вратата към потенциални източници на финансиране от ЕС", добавя Елдридж.

В края на септември 2024 г. Military Metals придобива мината за антимон/злато West Gore, която в миналото е произвеждала антимон/злато, в Нова Скотия, Канада. Само месец по-късно, на 24 октомври 2024 г., Military Metals Corp. се премести да консолидира допълнителна територия около West Gore, където резултатите от историческите сондажи от най-голямата мина за антимон в Канада показват над 7 метра 10,6 gpt злато и 3,4% антимон.