Китайските власти разрешиха акции на местни компании да се заплащат с юани от офшорни сметки. Правителството също така се готви да ограничи на квотен принцип обемът инвестиции, които чуждестранна финансова организация може да вложи в даден отрасъл, пише lenta.ru.
Явно е намерението на Китай да направи по-либерален фондовия пазар в страната, привличайки повече чуждестранни инвестиции. Но от друга страна, въвеждайки квотния принцип, правителството не иска да допуска контрол над стратегически отрасли от чуждестранни капиталовложители.
В настоящия момент задграничните инвестиционни фондове играят малка роля в китайската икономика - на тях се пада един процент от общата капитализация на публичните компании. Чуждестранните инвестиции са главно преки - компаниите разкриват собствени производства или търговски обекти. Под тази форма в страната се реализират около 100 млрд. чуждестранни капиталовложения годишно.
За необходимостта от либерализация на китайския фондов пазар се заговори от 2007 г., когато Централната банка отчете за първи път чист отток на капитал от страната. Само през ноември, например, инвеститори са купили чуждестранна валута за 4 млрд. долара, което е косвен признак за изтичане на капитал от Китай.