Прототип на водноелектрическа централа с нова за България технология иска да изпита във водите на Дунав край Видин местната фирма "Тайфун" ООД, става ясно от инвестиционно предложение, внесено в РИОСВ-Монтана.
Малката понтонна ВЕЦ ще е с мощност до 20 kWh и ще работи в непрекъснат режим с цел да се изпита технологията, която след това евентуално да бъде приложена и в други проекти по течението на реката.
"Инвестиционното предложение е високо иновативно защото използва кинетична и гравитационна енергия на река Дунав за генериране на чисто и възобновяемо електричество", посочват от фирмата.
И обясняват: "Инвестиционното предложение цели да разработи нов източник за производство екологично чиста възобновяема енергия, който е неизползван до момента, каквито са водите на река Дунав, както и да осигури тяхната екологична устойчивост дългосрочно. Създаването на прототип, ще позволи тестването на нов източник на възобновяема енергия по технология, която е значително по-ефективна, осигуряваща непрекъснато снабдяване с чиста енергия. От друга страна той ще демонстрира жизнеспособността на хидрокинетичната технология като надежден възобновяем източник на енергия от река Дунав, от който има значителни ползи поради ниската цена на енергията и минималните неблагоприятни екологични въздействия".
Инсталацията включва турбина с патентована технология, като тя ще е монтирана под повърхността и ще е с дължина 3 метра и ширина 1,5 метра. Силовата част, измервателните уреди и пултът за управление пък ще се монтират на закотвен понтон с размер 20х10 метра.
Той ще се намира при "Телеграф капия" до стациониран понтон, собственост на БТС.
От дружеството са категорични, че проектът няма да наруши крайбрежната ивица и няма да засегне дунавската акватория.
"Тайфун" ООД няма декларирана дейност през последните години, а неин управител е Иван Каменов. Друга фирма с негово участие - "Видатек", също има внесено инвестиционно предложение за прототипна понтонна ВЕЦ във Видин - на Речна гара, както и в Оряхово.
На сайта на "Видатек" е представена и нейната разработка, която вероятно предстои да бъде тествана във водите на Дунав.
През 90-те Каменов е бил акционер в друго дружество - "Тайфун" АД, което притежаваше петролния терминал във Видин.