Узбекистан през планира изграждането на 2983 микро водноелектрически централи (ВЕЦ) в следващите 2 години. Проектите ще са с обща мощност 164 MW и ще произвеждат 500 милиона kWh електроенергия годишно. Това предвижда указ на президента Шавкат Мирзийоев, с който се вземат допълнителни мерки за развитие на мрежа от малки ВЕЦ в страната.
"Зелени заедно"
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.
Научете повече тук:
Съгласно целите, заложени в документа, въвеждането на нови микро водноелектрически централи ще осигурява електроенергия за 280 хиляди души годишно. Това също трябва да помогне за намаляване на потреблението на природен газ от населението и промишлените предприятия със 151 милиона куб. м. В резултат на това ще се спестят и 251 хиляди т емисии въглероден диоксид.
Изграждането на малки ВЕЦ ще бъде организирано, наред с други неща, в напоителните системи на почти 3000 землища.
Според документа реализацията им би довела до осигуряването на заетост за 1200 работници по време на строителството, както и за създаване на 520 постоянни работни места, след като проектите започнат да функционират.
Проектите за изграждане на микро водноелектрически централи ще се изпълняват от предприемачи, като се използват стандартизирани проекти. Земята ще бъде отдадена чрез онлайн търг за наем в срок от 20 години с възможност за удължаване.
Най-много малки водноелектрически централи ще бъдат построени в областите Андижан (763), Сурхандария (300) и Кашкадария (269). Предвижда се изграждането на 12 съоръжения от този тип и в Ташкент.
Планирано е привличане на допълнителни средства за проектите под формата на заем от Световната банка в размер на $150 милиона.
Темата очевидно е важна за Узбекистан, тъй като през 2023 година бяха идентифицирани 250 перспективни обекта за изграждане на микро водноелектрически централи. Сред доводите на властите тогава беше изкупната цена на електроенергията, произведена от малки ВЕЦ, която е изгодна и би трябвало да привлече предприемачи.
Тогава от службата на президента изнесоха данни, според които през последните години в страната са реализирани 27 хидро проекта на обща стойност $500 милиона.
Малките ВЕЦ са предпочитано решение поради сравнително ниските разходи за реализация и бързото им пускане в експлоатация. Спецификата им ги прави подходящи за изграждането на течащи води, стени на язовири и дори питейни водопроводи.
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, BILLA България, ЕнЕфект.