Нововъзникващите пазарни икономики и по-специално Китай са склонни да участват в европейски фонд за подпомагане чрез Международния валутен фонд (МВФ), съобщава БТА.

Това е казал  неназован източник, "близък до хората, вземащи решенията в Европа", цитиран от в. "Чайна дейли".

Според този източник, "съгласието (на нововъзникващите пазарни икономики) може да бъде включено в заключителния документ на срещата на върха на европейските лидери", ако форумът в Брюксел реши да отвори въпросния фонд за участие на външни инвеститори - частни и държавни, уточнява англоезичното издание.

Всъщност Китай пази в най-голяма тайна начина, по който използва колосалните си валутни резерви, стигнали в края на септември 3200 милиарда долара, посочва АФП.

С участието си в европейски фонд за подпомагане "Китай и другите нововъзникващи пазарни икономики биха могли да разширят влиянието си в световната финансова система преди срещата на върха на Г-20" на 3 и 4 ноември във френския град Кан, коментира "Чайна дейли".

Капацитетът на Европейския фонд за финансова стабилност в момента е 440 млрд. евро.

Смята се, че от гледна точка на пазарите това не стига, за да се справи фондът с положението, ако кризата зарази голяма икономика като Италия, коментира АФП.

Фондът трябва да бъде заздравен - или като му се позволи да застрахова дълговете на европейски държави, или като му бъдат предоставени повече средства, по-специално чрез привличане на инвеститори отвън.

При това положение Китай ще е с добри позиции, за да инвестира Европейския фонд за финансова стабилност, смятат цитирани от АФП френски и германски експерти, пожелали анонимност.

Твърди се, че Пекин вече държи европейски суверен дълг за 500 млрд. евро, добавя агенцията.