На въпрос на водещия на предаването на радио Дарик „Седмицата", дали ако Бойко Борисов стане президент, Кристалина Георгиева ще стане премиер, еврокомисарят отговори, че си има работа и си я гледа. За нея е важно да има система на превенция в Европа, която да работи много добре.
„Моята работа е много важна, опира до здравето и живота на хората. Ако мога да направя така, че по-малко хора да умират, аз ще съм си свършила работата. Това е задачата ми през тази и следващите години", подчерта българският еврокомисар.
За нея голямата тема за България е какво може да ни изведе от опашката в Европейския съюз към средата и нагоре. А за да се случи това, трябва да се избере модел за растеж около който да се обединят държавата, правителството, бизнесът, гражданите, и който да работи за всички, смята Георгиева.
Тя обясни, че ако погледнем ситуацията в България, виждаме две неща, които са много тревожни. Едното е, че нашите деца стават все по-малко грамотни. Ние имаме отлични деца, печелещи олимпиади, но средното ниво на българчетата отива много тревожно надолу. Второто нещо е, че безработицата се увеличава.
„Ако ги виждаме тези две неща и си кажем - ние искаме след 5-10 години страната ни да бъде оптимистична и хората да живеят добре, ние трябва да изберем посока, а изборът на посока не е лесна работа, защото трябва да изберем, трябва да се обединим около нея и след това трябва да я следваме. На мен ми е много на сърце това - да се позиционираме на базата на високо образовани българи и да си изберем модел на растеж, който популярно сега се нарича зелен растеж", коментира българският еврокомисар.
Тя добави, че тези неща са важни, а не толкова датата, на която ще влезем в Шенген:
Прозорецът за нас ще се отвори и ще станем членове на Шенген. Не разбирам защо толкова драматизираме този въпрос кога точно ще влезем. Какво ще се промени за българина, ако влезем не на 1 март, а на 1 септември или 1 декември?! Каква е разликата?! А дали усвояваме бързо еврофондовете, дали имаме ясна програма за създаване на заетостта. Това касае българският народ.
На въпрос на водещия какви ще са икономическите последствия от случващото се в Египет, Кристалина Георгиева отговори: „Това са сериозните теми, които трябва да се обсъждат - как светът ще окаже влияние на стандарта на живот на българите. Тревогите в арабския свята се отразяват върху цените на нефта, преди два дни прескочи 103 долара. Откакто започнаха вълненията в Тунис, до днешна дата имаме 10-12% покачване на цената на нефта."