До 41 милиарда долара климатично финансиране от Световната банка - близо 40% от всички отпуснати климатични средства през последните седем години, са неотчетени поради лоши практики на документиране, разкрива нов доклад на организацията Oxfam, публикуван преди Годишните срещи на Световната банка и МВФ във Вашингтон.
Одит на климатичното портфолио на Световната банка за периода 2017-2023 г. установи, че между 24 и 41 милиарда долара климатично финансиране са неотчетени между одобрението и приключването на проектите. Няма ясен отчет къде са отишли тези пари или как са използвани, което прави невъзможна оценката на тяхното въздействие.
Периодът, разглеждан в доклада, включва и времето, в което настоящият ръководител на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева беше главен изпълнителен директор на Световната банка, а в продължение на 3 месеца - и президент на групата.
"Банката бърза да се хвали с милиардите си за климата, но тези числа се базират на планираните, а не на реално изразходваните средства след стартирането на проекта," казва Кейт Доналд, ръководител на офиса на Oxfam International във Вашингтон.
Разследването на Oxfam разкри, че получаването дори на основна информация за използването на климатичното финансиране от Световната банка е било трудно и мъчително. "Трябваше да преровим купища от сложни и непълни доклади, и дори тогава данните бяха пълни с пропуски и несъответствия. Фактът, че достъпът до тази информация е толкова труден, е тревожен - не би трябвало да е нужен екип от професионални изследователи, за да разберем как се харчат милиарди долари, предназначени за климатични действия," добавя Доналд.
Oxfam предупреждава, че липсата на проследимо разходване може да подкопае доверието в глобалните усилия за климатично финансиране в този критичен момент.
Ролята на Световната банка в климатичното финансиране е ключова - тя осигурява 52% от него в глобален мащаб.
То ще бъде централна тема и на тазгодишната среща COP в Азербайджан, където страните ще договарят нова глобална цел. Климатичните активисти настояват Глобалният север да осигури поне 5 трилиона долара годишно публично финансиране за Глобалния юг.
Ако близо половината от тези пари са застрашени от изчезване, богатите икономики сериозно ще се замислят дали да ги дават.
насо
на 29.10.2024 в 11:22:53 #1ще дават, иначе няма демокрация...