Международният валутен фонд (МВФ) преустанови взаимодействието си с Русия от 2022 г., обаче в края на миналата седмица фондът заяви, че възобновява годишните обзори на икономиката на Русия по член IV поради "по-стабилната" икономическа ситуация в региона. Ръководител на МВФ е Кристалина Георгиева.

Управителят на Централната банка на Русия Елвира Набиулина потвърди възобновяването на консултациите по член IV с МВФ, пише "Комерсант". "Що се отнася до МВФ, да, ние възнамеряваме да проведем такива консултации. Това е, ако не рутинна, то постоянна практика за всички членове на МВФ. Нека ви напомня, че МВФ обединява 190 държави, така че да, такива консултации са планирани", казва Набиулина.

Русия и МВФ отказаха да уточнят за Bloomberg кой е инициирал възобновяването на отношенията. МВФ планира да започне разговори с Русия дистанционно на 16 септември (днес), а на 1 октомври представители на МВФ ще се срещнат с руския екип за преки консултации. Решението за възобновяване на връзките с Русия, беше взето малко след назначаването на бившия първи заместник-управител на руската Централна банка, Ксения Юдаева за изпълнителен директор от Русия в МВФ.

Агенция Bloomberg, позовавайки се на свои източници, същевременно съобщи, че Франция, Белгия, Полша и балтийски и скандинавски страни са недоволни от решението на ръководителя на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева да възобнови консултациите с Русия по икономически въпроси. Общо девет държави са изразили "загрижеността" си относно "нормализирането на отношенията с Москва" в писмо до Георгиева.

По информация на агенцията, представителят на Литва в МВФ Гинтаре Скаисте и министър на финансите на страната е заявила, че планира да постави въпроса за възобновяване на връзките между фонда и Русия директно пред ръководителя на МВФ. Тя смята, че Москва може да "използва за пропагандни цели" новината за възобновяването на годишните икономически прегледи, за да покаже намаляване на международната изолация.

Прогнозата на МВФ за ръста на БВП на Индия надвиши тази за Китай

Прогнозата на МВФ за ръста на БВП на вече най-голямата по население страна надвиши тази за Китай

Основната причина за това