Петролът поевтиня сериозно на международните пазари. По-точно - щатският лек суров петрол се понижи отново под 20 долара, където беше и преди рязкото си поскъпване предизвикано от надеждите, че страните от ОПЕК + ще направят големи производствени съкращения, които да повишат цената му.

Производствените съкращения са факт, но цената на петрола се срина отново след тях. Причината - пазарът реши, че те освен, че не са достатъчни, не са и много сигурни.

Първо - за да видим пълното им разгръщане, най-вероятно ще минат няколко седмици. Второ - местата за съхранение на петрол изглеждат изчерпани и горивото, което наводнява пазара, в момент на рязко понижение на търсенето, заради коронавируса, просто няма къде да бъде складирано. И това се отразява върху настроенията на пазарните участници.

Колко голям е проблемът със съхранението на суровината?

Физическият пазар изпитва болка и предстои още болка, коментират експерти, като някои стигат по-далеч в прогнозите си и говорят дори за нива от 10, или 15 долара за барел на щатските пазари.

Суровият петрол на физическия пазар се търгува с премия или отстъпка спрямо Brent, West Texas Intermediate и други показатели. В моменти на излишък премиите се стесняват, а отстъпките се разширяват. Но настоящата ситуация е почти безпрецедентна, с отстъпки в някои случаи при най-високите нива от много десетилетия.

Примерите изобилстват от Африка до Близкия Изток до Латинска Америка. Нигерия, най-големият производител на петрол в Африка, продава своя флагман Qua Iboe с отстъпка от 3.10 долара за барел под референтната стойност на типа Brent, най-голямата от поне две десетилетия.

Колумбия продава своята суровина Васкония с отстъпка от 7.75 долара за барел спрямо референтната цена на Brent, което е 4 1/2-годишен връх. "Пазарът на физически петрол изглежда ужасяващ", казва Кит Хейнс, анализатор в консултанта Energy Aspects Ltd.

Цените на петрола на физическия пазар отслабват, тъй като икономическото въздействие на коронавируса върху търсенето на петрол се "просмуква" през всяка част на петролната индустрия.

"Търсенето очевидно е изключено в някои части на света и това е много драматично", заяви изпълнителният директор на Chevron Майк Уирт пред Bloomberg TV във вторник.

Тъй като разходът на гориво в някои страни, включително Франция и Италия, намалява с една трета или повече, рафинериите са принудени да намалят количеството на суровия материал, който преработват.

Например, Phillips 66, 11-та по големина рафинерия в света по капацитет, заяви във вторник, че експлоатира своите инсталации при "минимални темпове на преработка" - традиционно в индустрията това означава преработка на между 60% и 80% от капацитета.

"Досега острите дисбаланси на пазара са съществували най-вече като упражнения на електронни таблици", казва Роджър Диван, петролен анализатор при консултант IHS Markit Ltd. "В следващите две до три седмици ще видим физическите дисбаланси, проявени на физическите пазари."

С рафинирането, което намалява суровите си покупки, търговците купуват товарите, за да ги съхраняват. Пазарът на петрол се е превърнал в това, което индустрията нарича контанго: спот цените са по-ниски от форуърдните. Контангото позволява на търговците да купуват физическа суровина, да я съхраняват и да печелят, като продават в бъдеще на по-високи цени.

"Свръхпредлагането ще се запази и за това се нуждаете от дълбоко контанго", каза Торнквист. "Ясно е, че всички, ние и други търговски къщи, ще се възползваме от това в бъдеще. Това е единствената "игра в града"".

На други пазари, от Азия до Средиземноморието и Близкия изток, действителните барели на ключови сурови потоци се търгуват със сходни отстъпки. Централноазиатският суров CPC Blend например се търгуваше при 8-годишно дъно по-рано този месец.

Разширяващите се отстъпки, заедно с колапса в бенчмарка означава, че производителите наблюдават свръх ниски цени. В Hardisty Alberta, малко градче в Канада, което е мястото на доставка на тежката канадска база за суров петрол, миналата седмица петролът се търгуваше при рекордно ниско ниво от едва 7.47 долара за барел. В централна Монтана цената бе от 8 долара, след като в началото на миналия месец бе над 30 долара.

И все пак, тази ситуация едва ли може да се задържи вечно...

Ако погледнете по-дългосрочно на петрола - отвъд текущата пандемия и след няколко месеца на съкращения от ОПЕК + и естествения спад на производството от шйстовите производители в САЩ, ситуацията най-вероятно ще изглежда далеч по-различна.

Постепенното възстановяване на водещите световни икономики и пускане на производството в действие (което няма как да се случи, дори и пандемията все още да не е напълно овладяна), ще доведат до повишение на търсенето и постепенното стопяване на свръхпредлагането. Разбира се, дотогава нищо не пречи инвеститорите да продължат да изпитват проблеми и краткосрочен спад в цената, а защо не и дори да видим нива от 15 долара за барел. Но ключовото в случая е "ако гледате дългосрочно".

И за да докажа тази теза, ще погледна към едно ключово съотношение - това на щатския индекс S&P 500 r цената на петрола и има ли позитивна корелация между двата актива.

Каква е връзката между петрола и S&P 500?

На пръв поглед тези два инструмента нямат много общо. Това обаче, само на пръв поглед. Всъщност и акциите и петрола като основна суровина, имат склонността да се движат в зависимост от икономическите цикли и състоянието на световната икономика. Икономически подем е свързан с поскъпването на акциите и на петрола, а цикли на спад се свързват традиционно със спад за суровините и индексите.

Както видяхме, коронавирусът изпрати цената на петрола към спад от 50%, докато широкият щатски индекс загуби над 30% от върха до дъното си. И докато щатският индекс възстанови сериозна част от загубата си (над 20% над дъното), петролът е при най-ниските си нива, заради свои собствени специфични фактори.

И измерен в барели суров петрол, индексът S&P 500 "струва" 140 барела. Това е едно от най-високите съотношения в историята.

Снимка 476207

Данни: macrotrends.net

За сравнение средното съотношение в дългосрочен план, от 1986-та година насам е малко под 30. Тоест съотношението в момента е над четири пъти по-високо от това в един по-дългосрочен план. Което поставя въпроса - дали едно от двете не е вярно - петролът е твърде евтин, или щатския индекс е прекалено скъп? Разбира се може и двете да са по малко верни, или пък нито едно от тези твърдения да не е в сила (и да продължим да виждаме относително скъп индекс и евтин петрол).

Естествено, инвеститорите трябва да отчитат промяната в технологиите и икономическата ситуация, които могат да ни отведат към едни по-различни нива на посоченото съотношение в средносрочен план.

При последните два пика на широкия индекс (през 2000 и 2007 година), S&P 500 е "струвал" съответно 43.5 и 17.7 барела. Или при предходните пикове, икономиката е била много по-ресурсоемка по отношение на петрола, което е инициирало и едновременен ръст на петрола, с повишението на индексите.

Съотношението е достигнало ниво от 12.7 през 2008-ма година, когато индексът се понижи до най-ниски нива от около 667 пункта.

Най-високото съотношение в историята, преди настоящото, при ниво от 109.27 е било регистрирано през 1999-та година, когато петролът тества, но не успя да пробие дъното си при 11 долара за барел.

При пикът в цената на петрола през 2008-ма година, съотношението бе едва 9.2.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи, като петрол или индекси.