Цените на антимона скочиха с 40% в сряда, след като Китай забрани износа за Съединените щати на няколко критични елемента вторник. Китай наложи съществуващите ограничения за антимон, галий и германий - критични елементи, които имат широко разпространени приложения във военната индустрия. Това се случи преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност следващия месец.

"Като цяло износът на галий, германий, антимон и свръхтвърди материали за Съединените щати няма да бъде разрешен", каза китайското министерство на търговията.

Китай е най-големият производител на антимон в света, като представлява 48% от глобалното добито производство. Производството на страната през 2023 г. достигна 40 000 тона, почти двойно повече от 21 000 тона на Таджикистан, докато Турция беше третият по големина производител с 6 000 тона, пише Oilprice.

Антимонът се счита за стратегически метал, използван във военната индустрия, за боеприпаси, инфрачервени ракети и ядрени оръжия, както и оловно-киселинни акумулаторни батерии, използвани в автомобили и спирчни накладки, благодарение на своите термоустойчиви свойства. Антимонът също се използва и за прозрачността на покриващото стъкло на слънчевите клетки и се използва също и в екраните на смартфоните.

Цените на неизвестен метал, използван по време на ВСВ, скочиха с 200% през 2024 г. и това може да се случи и през 2025 г.

Цените на неизвестен метал, използван по време на ВСВ, скочиха с 200% през 2024 г. и това може да се случи и през 2025 г.

Military Metals се надява да осигури нов източник на метала за Европа в Словакия и за САЩ в канадската Нова Скотия

"Всеки има нужда от антимон за въоръжение, така че е по-добре да го задържим, отколкото да го продаваме. Това ще постави истински натиск върху американските и европейските военни", коментира Кристофър Екълстоун, директор и минен стратег в Hallgarten & Company в Лондон, пред CNN малко след като Пекин обяви ограничаването на износа на антимон.

Последният ход на Пекин идва ден след последните мерки на Вашингтон срещу сектора на чиповете в Китай, отбелязвайки ескалацията на продължаващата търговска война между двете най-големи икономики в света.

Миналата година Китай обяви, че ще наложи ограничения върху износа на осем галиеви и шест германиеви продукта от август 2023 г. като отмъщение за налагането от САЩ на търговски ограничения и мита върху произведени в Китай продукти. На 14 август Пекин затегна примката и обяви ограничения върху износа на антимон като част от последния ход на страната за ограничаване на доставките на критични елементи.