Все по-труда става търговията между Китай и Русия. Миналия месец излезе информация, че някои плащания между партньорите отнемат до половин година. Около 80% от банковите преводи, извършени в китайски юани, се връщат обратно без обяснение. Ето защо Русия и Китай планират да възродят вековната практика на бартерна търговия, за да заобиколят западните санкции, съобщава Ройтерс.
Сделките може да се случат още тази есен, съобщи информационната агенция, позовавайки се на анонимни източници за търговия и плащания. Според източник от руска промишлена фирма руски компании също говорят за обмен на метали за внос на китайски машини.
Причината за този вид търговията между двете страни е затягането на западните санкции срещу Русия, заради войната в Украйна, която води началото си от февруари 2022 г.
Преди 2024 година Русия и нейните търговски партньори заобиколиха санкциите, като използваха по-малки банки и други начини на плащане или различни от щатските долари валути, за да заобиколят забраната на Запада за някои руски банки от широко използваната система за съобщения SWIFT.
Тази стратегия обаче започва да не работи така добре, откакто САЩ одобриха вторични санкции, насочени към финансови институции, които помагаха на Русия. Тези ограничения накараха глобалните банки в Китай, Обединените арабски емирства, Турция и Австрия да намалят транзакциите с Русия.
Бартерната търговия не изисква парични плащания и това ще позволи на Русия и Китай да заобиколят подобни проблеми.
Страната е използвала бартерна търговия и преди
Това няма да е първият път, когато Русия използва бартерна търговия.
През съветската епоха и в годините след разпадането на блока тя е доста популярна. По това време Китай отново е ключов търговски партньор.
През август 2022 г. талибанският режим в Афганистан също обсъди бартерна търговия с Русия, която да включва търговия с руски сурови петролни продукти в замяна на стафиди, минерали и лечебни билки, според държавната информационна агенция РИА Новости.
Иран, който е обект на санкции и индийското правителство също преговаряха с Русия за практикуване на бартерна търговия в първите месеци на войната в Украйна.
Миналата година затрудненият Пакистан разреши бартерната търговия на определени стоки с Русия. Не е ясно дали някоя от страните в крайна сметка е сключила бартерна сделка с Русия.
Индия, например, успя да заобиколи проблемите с плащанията, за да стане един от ключовите търговски партньори на Русия.
Бартерната търговия обаче не се практикува много в наши дни. "Размяната на стоки за други стоки ще трябва да се осчетоводява ръчно, което би създало големи трудности за всеки голям или технологично напреднал бизнес, използващ автоматизирани счетоводни системи", смята Александра Прокопенко, сътрудник в Центъра за Евразия на Карнеги Русия, в блог от септември 2022 г. пост.
Бартерната търговия затруднява и събираемостта на данъците, според нея.
Руските власти работят по други начини за избягване на западните платежни санкции. Страната бърза да създаде алтернативни платежни системи, включително крипто, за да улесни търговията.
no-noi
на 15.08.2024 в 22:37:32 #2Не бях чел по безмислена статия скоро
imid
на 14.08.2024 в 18:23:12 #1От им