Търговията между Русия и Китай става все по-трудна. Някои плащания между партньорите отнемат до половин година. Около 80% от банковите преводи, извършени в китайски юани, се връщат обратно без обяснение, след като бяха спрени в продължение на седмици, докато банките решават дали могат да продължат, пише Business Insider, позовавайки се на Комерсант.

Такива случаи могат да доведат до загуба на валутен курс или комисионни за руския бизнес, според медията.

Докладът на руското изадание подчертава засилващия се натиск върху външни страни, работещи с руски компании, които са успели да продължат международните си бизнес дейности, въпреки многото санкции.

По-рано този месец няколко големи руски износители на суровини, които остават анонимни, са заявили пред Bloomberg, че търговията с Китай става все по-трудна, тъй като дори директните плащания, направени в китайски юан, се замразяват или забавят.

Проблемите датират от през декември, когато САЩ разрешиха вторични санкции, насочени към финансови институции, които помагат на Русия да заобиколи санкциите. Това накара глобалните банки от Китай до ОАЕ, Турция и Австрия да намалят транзакциите с Русия, за да избегнат да са под прицел.

Проблемите с плащанията се изостриха миналия месец, когато Министерството на финансите на САЩ въведе нов пакет от санкции срещу Русия, принуждавайки Московската борса - ключовата руска борса да спре търговията с долари и евро.

За да заобиколят затягането на ограниченията, някои руснаци, които искат да купуват стоки чрез китайски компании, трябва да минават през посредници - срещу допълнителни разходи.

САЩ и Запада като цяло наказват онези, които си имат работа с Русия

За да принуди Русия да спре войната си, Западът блокира някои руски банки от използваната система SWIFT за плащания в началото на конфликта. Въпреки това Русия и нейните търговски партньори успяха да заобиколят санкциите, като използват по-малки банки и други начини на плащане или валути, различни от щатски долари.

Европейската търговия с дизел процъфтява след като Русия беше изключена от пазарите

Европейската търговия с дизел процъфтява след като Русия беше изключена от пазарите

ICE съобщи, че е е отчетен рекорден интерес на пазара на газьол или дизел

Продължаващата бизнес активност между двете страни доведе търговията между Русия и Китай до рекордните 240 милиарда долара миналата година. През юни деноминираният в юани износ на Китай за Русия е нараснал с 4,76% през юни спрямо преди година.

Някои руски бизнеси са използвали криптовалути със сетълменти, извършвани през Хонконг, но чрез централноазиатски посредници, съобщи Bloomberg миналата седмица.

Пекин не е осъдил пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна, нито е санкционирал Русия. Двете страни не са официални съюзници, но имат топли отношения.

Според руски банкер методите за избягване на санкциите трябва да бъдат превърнати в "държавна тайна".

"Каквито и стъпки да предприемем, виждаме, че реакцията е много бърза", каза Андрей Костин, главен изпълнителен директор на VTB Bank, вторият по големина кредитор в Русия.