Според различни проучвания, пазарът на редкоземни метали в световен мащаб ще расте бързо през следващите години. Скорошен обзорен доклад на изследователската компания Verified Market Research (VMR) глобалният пазар на редкоземни метали е бил 4,84 млрд. долара през 2023 г. и може да се удвои до 10,78 млрд. долара до 2030 г., пише Forbes.

Разчетите на друга изследователска компания, Research and Markets, показват, че обемът на пазара на редкоземни метали през 2024 г. може да нарасне до 7,62 млрд. долара, а още през 2028 г. да достигне 9,38 млрд. долара.

"В исторически план Китай контролира значителна част от капацитета в света за добив, преработка и рафиниране на редкоземни метали", се казва в обзора."В стремежа си да намалят зависимостта си от Китай, редица големи държави, включително САЩ, Австралия и Канада, започнаха да инвестират в добива им, проучването и преработката."

Цените на редкоземните метали варират значително, тъй като всички те се използват в различни отрасли. По данни на Shanghai Metals Market, най-евтините редкоземни метали сега са лантанът - използван в различни катализатори за крекинг на нефт и като компонент на корозионноустойчиви и топлоустойчиви сплави, както и церият - използван в производството на светлинни източници, катализатори, огнеупорни, термоелектрически и абразивни материали. Средната им цена е около 3400 долара на тон.

Най-скъпият редкоземен метал е скандият. Алуминиево-скандиевите сплави се използват в космическата индустрия, а скандиевите съединения се използват в производството на лазери, магнитохидродинамични генератори за атомни електроцентрали, слънчеви батерии и рентгенови екрани. Цената му в зависимост от чистотата е 3600-4600 долара за килограм.

Виетнам иска да увеличи добива си на редкоземни метали над 460 пъти

Страната, която иска да увеличи добива си на редкоземни метали над 460 пъти

Стремежът й е да стане стане първа или втора в света до 2030 година

В проучването на VMR се посочват причините за нарастващото търсене на редкоземни метали. Те са необходими за производството на: течнокристални екрани за смартфони, батерии за електрически автомобили, слънчеви панели, вятърни турбини и различно оборудване за отбранителната промишленост. С други думи, редкоземните метали са незаменими при високотехнологичните и бързоразвиващите се индустрии. Експертите, интервюирани от Forbes, също са съгласни с това.

От много години едноличният лидер и то с голяма преднина на световния пазар на редкоземни метали, е Китай. "Благодарение и на държавната подкрепа, в Китай има голям брой предприятия за производство на редкоземни метали", обяснява независимият индустриален анализатор Леонид Хазанов. В резултат на това, Китай стана лидер на световния пазар - за 2023 г. в Китай са произведени 240 хил. тона редкоземни елементи, или 69% от общо 350 хил. тона, произведени в световен мащаб.

Финландия откри редкоземни минерали,  които могат да се окажат ключови за Европа

Финландия откри редкоземни минерали, които могат да се окажат ключови за Европа

В момента се извършват сондажи в райони, където е известно, че се намират новите минерали