В началото на хилядолетието Германия стартира амбициозен план за преход към възобновяема енергия. Енергийният преход - Energiewende инициира мащабно разрастване на използването на слънчевата и вятърната енергия, което доведе до похвалното 25% намаление на въглеродните емисии до 2022 г. в сравнение с 2002 г.
Но докато Energiewende намали замърсяването чрез изграждане на възобновяеми енергийни източници, то също така постепенно премахна флота от безопасни атомни електроцентрали в Германия. Това бе дългогодишна цел на еко активисти, страхуващи се от очевидните - но в действителност малки - опасности на ядрената енергия, пише Oilprice. Резултатът, според нов анализ, наскоро публикуван в International Journal of Sustainable Energy, е лудост за потребителите и за околната среда.
През 2002 г. ядрената енергия доставя около една пета от електричеството на Германия. Двадесет и една години по-късно е съвсем различно положение. Неспециалист може да си помисли, че евтината енергия от вятър и слънчева енергия могат просто да запълнят празнината, но не е толкова лесно.
След като заработят, ядрените реактори осигуряват надеждна, достъпна "базова" мощност - електричество, което е налично през цялото време. Докато възобновяемите енергийни източници от вятър и слънце просто не могат да съответстват на последователността на ядрената енергия. И тъй като една напреднала икономика като германската изисква 100% надеждна електропреносна мрежа, електроцентралите на изкопаеми горива, изгарящи въглища и природен газ, бяха пуснати в експлоатация, за да поемат част от осигуряването на електричество.
Крайният резултат от постепенното премахване на ядрената енергия е значително по-скъпата мрежа. Новият анализ показва, че ако германците просто поддържаха своя флот от реактори от 2002 г. до 2022 г., те биха могли да си спестят приблизително 600 милиарда долара. В хипотетичен сценарий, при който ядрената енергия остава, Германия се радва на почти идентични намаления на въглеродните емисии.
Според Ян Емблемсвог, професор по строително инженерство в Норвежкия NTNU и архитект има и друг любопитен сценарий. Ако германците бяха взели парите, изразходвани за разширяване на възобновяемите енергийни източници, и вместо това ги бяха използвали за изграждане на нови ядрени мощности? Той смята, че биха могли да намалят въглеродните емисии с още 73% в допълнение към съкращенията през 2022 г., като същевременно се радват на спестявания от 330 милиарда евро в сравнение с огромните разходи на Прехода.