Руската компания "Лукойл" положи "първия камък" за строителството на газохимически комплекс (ГХК) към завода "Ставролен" (100% дъщерно дружество на "Лукойл" в Буденовск, Ставрополски край), съобщават от "Лукойл".
Проектът предвижда производството на така търсените минерални торове - карбамид, както и амоняк. Пускането в експлоатация на комплекса ще даде възможност за ефективно оползотворяване на природния газ като суровина от находищата на Групата "Лукойл" в Севернокаспийския регион.
По данни на правителството на Ставрополския край, обемът на производството на карбамид, се очаква да възлиза на около 1,75 млн. тона годишно.
Планира се проектът да бъде реализиран в рамките на пет години, т.е. да влезе в експлоатация през втората половина на 2029 година.
"За региона изграждането на новото съвременно производствено съоръжение е от стратегическо значение. Това означава не само допълнителни данъчни приходи, но и около 600 нови работни места. Предприятието ще спомогне и за укрепване на съпътстващата инфраструктура - пътна, комунална, социална. Важно е, че инвеститорът е отделил специално внимание на спазването на всички екологични стандарти", казва губернатора на Ставрополския край, Владимир Владимиров при официалното започване на строителството на предприятието.
По данни на Министерството на икономическото развитие на региона, размерът на инвестициите в проекта ще е 163 млрд. рубли (около 2 млрд. долара).
Заводът собственост на "Лукойл", "Ставролен" е вторият по големина производител на полиетилен с ниско налягане в Русия след "Казанрогсинтез", както и третият по обем на производството на полипропилен, след "Нижнекамскнефтехим" и "Томскнефтехим".
Напомняме, че България беше, но и продължава да бъде един от големите производители в Европа на минерални торове, като има традиции в този вид производство от десетилетия.