Високите цени на природния газ и неконкурентоспособността на произведените в Полша изкуствени торове, принуждават Варшава да реекспортира за Украйна руски азотни торове. Това е съобщил за РИА Новости представител на този сектор, запознат със ситуацията. Тази информация се потвърждава и от данните на Статистическата служба на ЕС (Евростат).
Той обяснява, че Полша се налага да препродава руски торове на Украйна "единствено поради ценовата конюнктура". По думите на събеседника, при сегашните цени на газа, изкуствените торове произвеждани от полския производител Azoty, са неконкурентоспособни, заради твърде високата им себестойност.
По данни на Евростат, през юли Полша е закупила от Русия 158 хил. тона изкуствени торове за 55,7 млн. евро, което е два пъти повече от юни и около три пъти повече от обема през същия месец на миналата година. Така вносът за юли е бил близък до месечния обем само веднъж през последните няколко години - през декември 2021 г. (137 хил. тона на стойност 66,2 млн. евро).
Полша също така рязко увеличи износа на изкуствени торове за Украйна в средата на лятото - с 28% до 74,3 хил. тона, а в парично изражение - с 35% до 33 млн. евро. И двата показателя са най-високите от март тази година насам. Варшава доставя на Киев основно комбинирани (39,9 хил. тона) и азотни торове, като износът на последните се е увеличил през юли с 28% до 28,2 хил. тона.
Русия е основният износител и на двата вида минерални торове за Полша: доставките на първия са се увеличили с 36,5 хил. тона до 60,9 хил. тона, а на втория - с 25,1 хил. тона до 61,3 хил. тона. Но не само руски компании са увеличили продажбите си на торове за полския пазар през юли - Китай е увеличил четирикратно доставките си на комбинирани торове до 23,1 хил. тона, а при Беларус повишението на доставките на азотни торове е със 70%, до 44,4 хил. тона.
По данни на Евростат, производството на изкуствени торове в Полша през 2023 г. е спаднало рязко в сравнение с 2021 г. По-конкретно, производството на азотни торове е паднало наполовина, при комбинираните торове намалението е с 60% а при калиевите торове - с 40%. И при трите показателя, производството за миналата година е било на исторически минимум (статистика за различните видове торове се води от 2011-2013 г.).
Освен това РИА Новости установи, че през юли Европейският съюз е увеличил вноса на изкуствени торове от Русия до максималния за последните 20 месеца обем, в резултат на което делът на Русия в европейските покупки на минерални торове се е върнал на ниво над 30% за първи път от март 2022 г. насам. Полша се оказа най-големият купувач на руски изкуствени торове.