,,Ние българите по принцип не обичаме много неща. Никой не харесва богатите, в същото време никой не харесва и чалгата заради многото силикон там. Никой не обича и журналистите, защото смятат, че лъжат. И явно това се дължи на продължилото 500 години турско робство".

Това беше коментарът на министъра на икономиката Трайчо Трайков относно икономическите проблеми, пред които е изправена страната. Министърът бе сред участниците на първата кръгла маса на сп. „Форбс" - „Създаване на богатство: България през следващите 20 години".

Страната ни стана 11-та, в която най-авторитетното популярно икономическо списание открива место издание.

Сред присъстващите на форума в "Шератон", случайно или не, присъстваха и част от тези, които могат да попаднат в бъдещите класации на българския „Форбс" - бизнесмените Симеон Пешов, Йордан Динев, Петър Лашов, собственик на „Най клуб" и Христо Сираков, известен в хайлайфа като „Ицо 100-те манекенки".

Трайков посочи, че като цяло съществуват 2 школи относно разпределението на богатството. Едната смята че трябва да се отнеме малко от парите на хората, за да може те самите да натрупват богатство, а другата - да се вземе повече, но да се създава условие за натрупването му.

Аз като представител на правителството мога да кажа, че ние предпочетохме да не взимаме повече с цел да имаме преразпределителна роля, а възприехме идеята за създаване на фундаменти с цел да се натрупва по-голямо богатство в обществото, посочи Трайков.

Като пример за това как на времето се е притежавало богатството, той даде с това, че когато е бил на студентски бригади се е чудил защо тракторът винаги работи с включен двигател, а в същото време на никой не му хрумва, че по този начин се изразходва излишна енергия вместо тя да се пести.

21 години след началото на прехода към демокрация и пазарна икономика България отново е на кръстопът. Реформите след 1997 г. и членството в НАТО и ЕС създадоха условия за висок икономически растеж и бързо догонване на развитите страни по доходи.

Глобалната финансова криза обаче доказа, че държавата трудно се адаптира към новите условия, заяви гл. редактор на Форбс България Йордан Матеев по време на кръглата маса.

Той посочи, че икономическата криза предизвиква, фискална която е затворила вратата на България към еврозоната. По повод кръглата маса на Форбс списанието ще публикува специално годишно издание, което включва класация на милиардерите по света, най-влиятелните български предприемачи, успешни бизнес истории, интервю с мин.-председателя Бойко Борисов, статии на министъра на икономиката Трайков и министъра по еврофондовете Томислав Дончев.

Икономистът Георги Ангелов посочи, че в продължение на години развитието на страната е било спъвано заради липсата на реформи.  Според него когато правителството отказва да провежда реформи се стига до плащането на по-висока социална цена. Всички бяхме свидетели, как се стигна до срив на икономиката през 1997 г., поради това, че имаше нежелание за провеждането на реформи, коментира Ангелов. Според него България подобно на Естония трябва да се научим да се бори с тежкото наследство, а не да се извиняваме с него. Родните политици не трябва да бъдат късогледи, а да гледат с перспектива на нещата, каза още Ангелов.

Строителните закони у нас се правиха за определин хора, каза президентът на строителната компания „Главболгарстрой", Симеон Пешов. По време на кръглата маса той определи като основен проблем в родната икономика хаоса в изграждането на градовете и тяхното разрастване. На много места се появяваха градове без да бъде изградена необходимата за тях инфраструктура, коментира Пашов. Не можахме да се справим със задачата да подготвим необходимия брой компетентни хора по еврофондовете и от там дойдоха значителни проблеми за България, каза още Пешов.