Министър-председателят на Гърция, Алексис Ципрас заяви снощи, че ще се стреми към почетен компромис с международните кредитори, но обеща повече да няма рецесионни политики и строги мерки на икономии и подчерта, че нарастващият дълг на страната ще се окаже неустойчив без да бъде постигнато ново споразумение за неговото преструктуриране, предаде БНР.

Нека да си го кажем, дългът не може да бъде погасен без ново негово преструктуриране. Тази дискусия ще започне, когато му дойде времето, за да постигнем споразумение през юни с нашите кредитори относно плановете за икономически растеж на нашата страна, заяви Ципрас пред гръцките депутати на вчерашна извънредна сесия на парламента, на която да се обсъди кредитната програма на Гърция.

Парламентарната дискусия не включваше гласуване, а само представяне на правителствения план за управление и речи на лидерите на политическите партии.

Ние сме в период на безпрецедентно ликвидно задушаване, като Гърция е единствената страна, която трябва да изплаща своите дългове без да получава финансиране от своите кредиторите от лятото на миналата година насам, каза той.

Ципрас обвини предишното правителство на консервативния лидер Андонис Самарас за изпразването на държавната хазна и за провежданите строги мерки на икономии, които унищожиха средната класа и класата на по-бедните гърци, докато богаташите избягваха плащането на данъци чрез прехвърляне на средства в чужбина.

Гръцкият премиер заяви, че неговото правителство е изпратило много подробен списък с реформи на своите кредитори, отговаряйки по този начин на коментари на говорителя на германското министерство на финансите от по-рано вчера, че списъкът все още не е изпратен.

Ние вече изпратихме на нашите партньори списък с краткосрочни реформи. Нашите реформи ще насърчат растежа и възстановяване на икономиката. Ще спомена само няколко: борбата с тютюневата и контрабандата на алкохол, която бързо ще донесе свежи приходи и справяне с проблема с укриването на данъци чрез строг контрол на депозитите и на транзакциите към офшорни фирми, посочи той..

Ципрас предупреди още веднъж, че определени кръгове и картели, най-вече в Гърция, искат да блокират продължаващите преговори с кредиторите, за да защитят своите интереси.

Той също така призова всички политически партии да подкрепят усилията на неговото правителство да сложи край на строгите мерки на икономии и да променят бъдещето на страната към устойчив растеж.

Министър-председателят подчерта, че той няма да се откаже от предизборните си обещания и че преговорите с кредиторите са трудни, но честни.

Успяхме да обърнем миналите политики на икономии, каза той и добави: Няма да има по-високи цели за първичния бюджетен излишък. В същото време успяхме да сложим край на досегашната спасителна финансова програма, като ние няма да я продължим.

Ципрас подчерта, че Гърция няма да бъде принудена да се съгласи с нова спасителна програма и с нови заеми. Гърция не желае нов Меморандум за разбирателство, тъй като това е нашата "червена линия". Няма да обсъждаме трета спасителна програма през юни, но ще настояваме тогава да стартират преговори с нашите кредитори за ново облекчение на дълга.

Извънредното парламентарно заседание се проведе на фона на преговорите между гръцкото правителство и неговите кредитори, имащи за цел да се стигне до споразумение относно списъка с реформи и това да отключи толкова необходимата парична ликвидност, която, според гръцките власти, ще се изчерпи до края на април.

Като цяло обаче речта на Алексис Ципрас не хвърли достатъчно светлина върху детайлите на предложения списък, въпреки че по-рано вчера гръцкото финансово министерство посочи, че е изпратило списък с мерки за реформи на своите кредитори на стойност 3,7 млрд. евро.