Настоящият проект за държавен бюджет подготвен от новото правителство, общо взето, може да се определи като такъв със завишени разходи и нереалистични приходи, коментира председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в предаването "България сутрин" на телевизия Bulgaria ON AIR.

"Правителството положи усилия за консолидиране на бюджета, за ограничаване на дефицитите във времето и за привеждането му във вид, който би позволил членството на България в еврозоната през 2026 г. Тези усилия обаче не доведоха до задоволителен резултат. Затова се въздържахме от подкрепа на бюджета", каза Велев.

Заплатите в МВР скачат значително за всички, до 8836 лева месечно за ръководни постове

Заплатите в МВР скачат значително за всички, до 8836 лева месечно за ръководни постове

Има готовност за вдигане на възнагражденията още от март

По думите му, в проектобюджета е заложен огромен ръст на разходите, срещу който няма съответния ръст на приходите.

"Няма откъде да дойде такъв ръст на приходите при стагнираща икономика и сравнително умерена инфлация. Последните две години и следващите три, ръстът на приходите ще бъде между 2 и 4 млрд. лева, а тази година се очаква той да е 18 млрд. лева", т.е. приходите са нереалистично високи, особено при приходите от ДДС, посочи Велев. Това означава, че сигурно ще се наложи да се съкращават инвестиции, при много високи разходи за заплати в администрацията.

Председателят на УС на АИКБ уточни, че 2024 г. е завършила с 26% по-високи разходи за заплати в държавната администраиця спрямо тези в реалния сектор.

"Сега, в някои сектори, тръгвайки от това високо ниво, правим нов голям ръст на разходите за персонал в бюджетната сфера. Стигаме до едни нива, в които служител в МВР струва месечно средно 7000 лв. А в икономиката разходите за персонал са от порядъка на 2350 лв." подчерта Велев в интермюто за Bulgaria ON AIR.

Бюджет с дефицит и вдигане на максималния осигурителен доход: Основните параметри на актуализираната бюджетна рамка

Бюджет с дефицит и вдигане на максималния осигурителен доход: Основните параметри на актуализираната бюджетна рамка

Минималният осигурителен доход ще е 1077 лева

Трябва да се съкрати администрацията

"Трябва поетапно да се освободят пенсионерите в бюджетната сфера, там е недопустимо да се получава и пенсия, и заплата от бюджета.

Друг резерв е частично да започнат да се плащат осигуровки от държавните служители. Посоченото частично би компенсирало недостига, защото усещането за несправедливост е голямо при този бюджет.

Ние имаме нетен коефициент на заместване на доходите от заплати с пенсии 69%. Това е много над средния показател за ЕС. При нас пенсиите, като съотношение от доходите от труд, са изпреварили възможностите на икономиката", макар че като абсолятен размер не са големи, обясни Васил Велев.

По думите му, правителството взима огромни заеми и ги излива в нереформирани сектори. И всъщност работещите в реалния сектор получават значително по-ниски заплати от държавната администрация, което не допринася за развитие на икономиката.

АИКБ убедено подкрепя членството на България в еврозоната от 2026 г., подчерта Велев, като допълни, че трябва да се положат усилия в тази насока.