Когато се предлага апартамент под наем в големите градове на Германия, стотици бъдещи наематели често се редят на опашка по улицата, за да го разгледа. Една обява за отдаване под наем в Берлин може да генерира 300 заявки за гледане на ден и това води до неравенства в цялата страна, тъй като хората с по-малко възможности се опитват да се вмъкнат на претъпкания пазар.

Все по-голям брой хора харчат 40 на сто от доходите си за жилище - прагът, за който се счита, че едно домакинство е претоварено от плащания за наем, според ОИСР.

По-високите наеми и недостигът на жилища, особено на социални жилища, допринасят за кризата, но друг натиск, като нарастващия брой ваканционни наеми, както и пристигащите бежанци, правят кризата още по-голяма в големи градове, пише Business Times.

Фактори като AirBnB или неотдавнашния приток на търсещи убежище и мигранти само влошиха ситуацията, но те не са основната причина, обясни Кристиан Дане, икономист от базирания в Берлин Германски институт за икономически изследвания (DiW).

Германия е страна на наематели, като повече от 50% отдават домовете си под наем, в сравнение със средна стойност за ЕС от около 30% през 2023 г. Това високо ниво допринесе отчасти за жилищната криза, заради таваните на цените на наемите.

Въпреки че ограничаването на увеличенията на наемите може да помогне на някои наематели, това влошава недостига на жилища, тъй като хората рядко се местят, по-малко апартаменти се пускат на пазара за наеми, докато наемодателите се възползват от вратичките, налагайки по-високи цени за обзаведени апартаменти, които са освободени от тавани, което кара много хора да живеят извън града, казват анализатори.

От 2010 г. до 2022 г. исканите наеми са се повишили с 50% в страната и с до 70% в големите градове, докато съществуващите наеми са нараснали с 20%. По-бедните домакинства, особено самотните родители, страдат най-много според доклада на DIW от 2024 г.

Този проблем е най-остър в Берлин, където социалните жилища бяха разпродадени през 2004 г., за да се запълнят бюджетите, позволявайки на частни инвеститори да построят луксозни апартаменти, които предлагат по-висока доходност.

Градове като Хамбург или Кьолн също изпитват голям ръст в исканите наеми според онлайн платформа за недвижими имоти в Германия Immoscout24.

Плановете за удължаване на 10-годишния таван на цените на наемите, който трябваше да изтече в края на 2025 г., бяха провалени от предсрочните избори.

Рекорд по анулирани строителни проекти: Как Германия се превърна в най-тежко засегнатата европейска страна от глобалната имотна криза

Рекорд по анулирани строителни проекти: Как Германия се превърна в най-тежко засегнатата европейска страна от глобалната имотна криза

22,2% от компаниите са съобщили за анулирани проекти през октомври

Недостигът на имоти

Германия се нуждае от още между 600 000 и 800 000 жилища, за да се справи с търсенето. Това се очаква да расте, тъй като темпото на строителството спира, а обещанията за изграждане на стотици хиляди нови жилища не се изпълняват.

Правителството обеща да строи 400 000 нови жилища годишно, когато дойде на власт през 2021 г., една четвърт от които трябваше да бъдат държавно субсидирани, но само около 200 000 нови жилища бяха построени през последната година, в сравнение с 293 000 през 2021 г.

Застоят в строителния сектор се дължи на високите разходи за суровини, липсата на земя, малкото държавни стимули и прекомерните регулации, според предприемачите.